Rozbudowa harcówki w Górsku na finiszu. Wykonawca ma już kolejne plany

Box2 Wiadomości Zławieś Wielka
Fot. Łukasz Piecyk

Ekipa remontowa z gminy Zławieś Wielka prężnie działa pomimo pandemii koronawirusa. Mało się o nich mówi i na co dzień nie zauważa, ale to właśnie dzięki nim szkolne sale są odnowione, przystanki zadbane, a KGW mają gdzie się spotykać. 

Komórka remontowa podlega pod Referat Rolnictwa, Budownictwa i Gospodarki Komunalnej w Urzędzie Gminy Zławieś Wielka. Liczy 14 pracowników fizycznych oraz dwie osoby zajmujące się zadaniami administracyjnymi. Ich głównym zadaniem jest prowadzenie inwestycji budowlanych i remontów, finansowanych z budżetu gminy lub ze środków zewnętrznych, pozyskanych przez gminę. Koordynują i nadzorują działania inwestycyjne, a także gromadzą niezbędną dokumentację. Zajmują się także zabezpieczeniem i prowadzeniem prawidłowej gospodarki mieniem we współpracy z innymi jednostkami Urzędu Gminy Zławieś Wielka.

REKLAMA

Przede wszystkim prowadzimy okresowe przeglądy budowlane obiektów gminnych i określamy potrzeby remontowe. Pełnimy też rolę ekipy interwencyjnej, działamy, jeśli jest jakaś awaria. Dużo zadań wykonujemy w szkołach. To głównie malowanie klas, remonty łazienek, wymiany podłóg. Teraz przykładowo docieplamy dach w Szkole Podstawowej w Siemoniu, a w wakacje pracowaliśmy w szkołach w Górsku i w Przysieku. Zajmujemy się też remontami budynków komunalnych i świetlic wiejskich. Remontujemy też chodniki, stawiamy przystanki – tłumaczy Szymon Czajkowski, inspektor nadzoru budowlanego z Urzędu Gminy Zławieś Wielka.

Wiele z gminnych inwestycji budowlanych jest dziełem ekipy remontowej. W zeszłym roku udało się m.in. wybudować świetlicę wiejską w Rozgartach. W tym roku działania zostały ograniczone przez epidemię koronawirusa, ale nie oznacza to, że nie podjęto żadnych nowych inwestycji. Największą z nich jest rozbudowa harcówki w Górsku, z której korzystają harcerze Szczepu „Błękitna Jedynka”. Przedsięwzięcie pochłonie łącznie 400 tys. zł, z czego 50 proc. będzie dofinansowywane przez Urząd Marszałkowski. Dofinansowanie zostało przeznaczone na zakup niezbędnych materiałów, a po stronie gminy jest całość prac budowlanych. W ramach zadania istniejący budynek został rozbudowany o nową część o powierzchni kilkuset metrów kwadratowych. Znajdą się w niej dwie duże sale zebrań dla harcerzy, aneks kuchenny i nowa toaleta, przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Plany zakładają także stworzenie nowego węzła sanitarnego. Na początku roku wykonano prace wyburzeniowe i ziemne.

Na chwilę obecną mamy już stan surowy zamknięty. Mury są wzniesione, zaizolowane, dach jest skończony, instalacje elektryczne pociągnięte, ściany otynkowane. Teraz prowadzimy prace nad instalacjami sanitarnymi i centralnym ogrzewaniem, przygotowujemy się także do wylewania posadzek. Mamy też gotową elewację, okna są wstawione – wymienia Szymon Czajkowski.

Ekipa zakończyła już także remont starej części harcówki, która została poddana kompleksowej termomodernizacji, łącznie z wymianą okien oraz dociepleniem ścian i dachu. 

Zimą będziemy wykańczać budynek w środku i mamy nadzieję, że na wiosnę przyszłego roku harcówka zostanie oddana do użytku – mówi Szymon Czajkowski.

Kolejnym dużym zadaniem będzie postawienie budynku rehabilitacji przy Gminnym Ośrodku Zdrowia w Górsku. Fundamenty są już gotowe, a wstępne plany zakładają kontynuację zadania w 2021 r. Wszystko zależy jednak od dostępności funduszy w gminnym budżecie.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *