Rolnicy mogą ubiegać się o wsparcie od ARiMR

ARiMR Box2 Wiadomości
fot. Pixabay

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oferuje dofinansowanie do działalności rolniczej w ramach handlu detalicznego oraz wsparcie finansowe dla rolników na zabezpieczenie wód przed azotanami. Wnioski można składać za pośrednictwem biur powiatowych i oddziałów regionalnych. Chętni muszą się spieszyć, bo już niedługo mija ważny termin.

Do piątku 20 grudnia można składać wnioski o dofinansowanie na rozwój lub rozpoczęcie działalności w ramach rolniczego handlu detalicznego. Dotacje przyznawane są w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Wsparcie finansowe mogą uzyskać rolnicy, zajmujący się małym przetwórstwem.

REKLAMA

Dofinansowanie z ARiMR na ten cel mogą uzyskać rolnicy, którzy są ubezpieczeni w KRUS i zajmują się (lub chcą zajmować się) przetwórstwem w zakresie rolniczego handlu detalicznego. Pod uwagę brane jest przetwórstwo owocowo-warzywne, zbożowe, mleczne i wędliniarskie. Warunek jest jeden. Rolnik, ubiegający się o dofinansowanie, musi zajmować się jednocześnie przetwórstwem i handlem wymienionych wyrobów. Pomoc w wysokości 50% kosztów kwalifikowanych udzielana jest między innymi na zakup niezbędnego wyposażenia (urządzenia, maszyny, aparatura) czy na modernizację budynków.

Kolejne dofinansowanie udzielane jest przez ARiMR w ramach programu “Inwestycje mające na celu ochronę wód przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych”. Wnioski można składać od 30 grudnia 2019 do 28 stycznia 2020 roku. Wsparcie mogą uzyskać rolnicy, zajmujący się chowem lub hodowlą zwierząt do 40 tysięcy stanowisk w fermach drobiu oraz do 2 tysięcy dla trzody chlewnej.

Dofinansowanie wyniesie 60% kosztów kwalifikowanych dla młodych rolników. Maksymalnie można uzyskać 100 tysięcy złotych. Fundusze będzie można przeznaczyć na inwestycję, których celem jest zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami, pochodzącymi z działalności rolniczej. Środki wykorzystywane są głównie na budowę zbiorników do nawozów naturalnych oraz zakup sprzętu do aplikacji nawozów naturalnych.

Zarówno jeden, jak i drugi wniosek należy złożyć w biurze powiatowym ARiMR. Przypominamy – na rozwój przetwórstwa i handlu detalicznego do 20 grudnia 2019, a na zapobieganie zanieczyszczeniom azotanami do 28 stycznia 2020.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *