Remonty w powiatowych Domach Pomocy Społecznej

Box2 Powiat toruński Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

Zarząd Powiatu Toruńskiego przeprowadził w zeszłym roku wiele prac modernizacyjno-remontowych w Domach Pomocy Społecznej. Budowa wind, wymiana konstrukcji dachowych, przebudowa kominów czy założenie nowych instalacji to tylko niektóre ze zrealizowanych prac. Plany kolejnych remontów są już poczynione, więc rok 2020 także zapowiada się pracowicie.

Pomoc społeczna to jeden z priorytetów naszego powiatu. W powiecie toruńskim znajdują się cztery Domy Pomocy Społecznej oraz dwa Środowiskowe Domy Samopomocy. W 2019 r. w każdym obiekcie przeprowadzono korzystne dla mieszkańców i pracowników inwestycje. W ramach modernizacji obiektów powiatowych przede wszystkim realizowano program likwidacji barier architektonicznych. Najważniejszym zadaniem była budowa wind. Pierwszą windę towarową oddano do użytku w DPS-ie w Dobrzejewicach. Nową windę otrzymał również DPS w Wielkiej Nieszawce. Całkowity koszt tych inwestycji wyniósł 185 tys. zł.

REKLAMA

Takie ułatwienia pojawią się także w tym roku w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Chełmży oraz w siedzibie Starostwa Powiatowego w Toruniu – zapowiada członek Zarządu Powiatu Kazimierz Kaczmarek.

W powiatowych DPS-ach przeprowadzono również prace dekarskie. W DPS-ie w Wielkiej Nieszawce wymieniono część konstrukcji dachu, dodano nowe elementy wzmacniające i uzupełniono zniszczoną podbitkę. Naprawy kosztowały w sumie około 80 tys. zł. W DPS-ie w Pigży także przeprowadzono szeroko zakrojone prace remontowe na dachu. Wymieniono pokrycie dachowe i fartuchy blaszane na jednym z bloków, przebudowano kominy, założono nową instalację odgromową, a sam dach ocieplono. Prace remontowe w Pigży pochłonęły około 245 tys. zł.

Co ważne, DPS-owa kuchnia w Pigży otrzymała w tym roku nową centralę wentylacyjną, która zapewnia odpowiednią wymianę powietrza – dodaje Kazimierz Kaczmarek.

Estetyka budynków i ich otoczenie także leży w zakresie zainteresowań władz powiatowych. W DPS-ie w Pigży wymieniono część mebli, m.in. sofy i fotele. Nowe umeblowanie trafiło do pomieszczeń, w których odbywają się zajęcia terapeutyczne. Powiat zadba także o uporządkowanie terenów wokół obiektów. Pierwszym zadaniem będzie likwidacja zbędnych budowli oraz nieużywanego zbiornika przeciwpożarowego, znajdujących się w pobliżu DPS-u w Browinie. Przygotowano już niezbędną dokumentację techniczną.

Na terenie obiektu znajduje się budynek z prywatnymi mieszkaniami, nienależącymi do DPS-u. Udało się już uporządkować sprawę dostaw ciepłej wody dla ich lokatorów poprzez zainstalowanie nowego, bardziej efektywnego i tańszego systemu podgrzewania wody użytkowej. Teraz planujemy budowę nowej drogi, która pozwoli dojechać do tych mieszkań bez wjeżdżania na teren DPS-u – wyjaśnia Kazimierz Kaczmarek.

Do tej pory rozebrano też jeden ze starych pawilonów na terenie DPS-u w Browinie. W jego miejscu trwa budowa drugiego budynku Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego, którego obszar będzie docelowo stanowił samodzielną działkę. Uporządkowany i przygotowany pod inwestycję zostanie również teren Środowiskowego Domu Samopomocy w Osieku nad Wisłą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *