Rekordowa dotacja rządu dla gminy Łubianka

Box2 Łubianka Wiadomości
fot. nadesłane

Gmina Łubianka otrzymała dotację z Rządowego Funduszu „Polski Ład” na budowę 13,5 km nowych dróg w wysokości ok. 10 mln zł. Zarówno co do kwoty dotacji, jak i poziomu dofinansowania (95 proc.) to największa pomoc w formie dotacji, jaką kiedykolwiek otrzymała gmina.

Obecnie trwa opracowywanie dokumentacji projektowej na budowę gminnych dróg. Przetargi na wykonawstwo ruszą prawdopodobnie już w grudniu, zaś większość inwestycji ma być według planów zrealizowana w 2022 r.

Inwestycja obejmie ok. 30 odcinków dróg, z których najdłuższy ma ok. 1 km, a najkrótszy 150 m. W sumie to ok. 13,5 km gminnych dróg. Szacowany koszt projektu wyniesie 10,5 mln zł, z tego 10 mln zł pochodzić będzie z Polskiego Ładu.

REKLAMA

Zakładamy, że znakomita większość inwestycji (może nawet wszystkie) będzie wykonana w przyszłym roku – zapowiada wójt gminy Łubianka Jerzy Zająkała. – Po wykonaniu tego pakietu inwestycyjnego znacznie przekroczymy założony w 2018 r. przez Komitet Wyborczy Jerzego Zająkały ambitny, kadencyjny plan budowy dróg gminnych. Osiągniemy poziom 100 proc. dróg asfaltowych (we wszystkich sołectwach), których działki drogowe są własnością gminy, a szerokość pasa drogowego pozwala na wybudowanie wszystkich jej elementów, tj.: jezdni asfaltowej, pobocza o szerokości 75 cm z każdej strony oraz rowu przydrożnego – opisuje wójt.

W ostatnich 3 latach nastąpiło duże przyspieszenie inwestycji drogowych w gminie Łubianka – rocznie powstaje tam ok. 5-7 km nowych dróg. Jest to możliwe dzięki wysokim dotacjom z rządowych funduszy – najpierw z Funduszu Dróg Samorządowych, potem z Funduszu Dróg Lokalnych i Funduszu Inwestycji Lokalnych, a ostatnio z Funduszu „Polski Ład”.

Dzięki wielomilionowym, rządowym dotacjom gmina Łubianka rozwiązuje problemy komunikacyjne, które przez dziesiątki lat powodowały wiele uciążliwości mieszkańcom i podmiotom gospodarczym. Buduje dziesiątki kilometrów nowych dróg i ścieżek pieszo-rowerowych. Obecnie długość asfaltowych dróg gminnych osiągnęła długość ok. 65 km, a ścieżek rowerowych przekroczyła 50 km – mówi wójt Jerzy Zająkała.

Wójt podkreśla także wagę dobrej współpracy gminy Łubianka ze Starostwem Powiatowym w Toruniu – tylko w ostatnich 2 latach zmodernizowano ok. 3,5 km dróg powiatowych, a kolejne 5 km zostanie przebudowanych w 2022 r. Wszystkie te inwestycje również uzyskały wsparcie z rządowych funduszy.

W ramach Rządowego Funduszu „Polski Ład” każdy z ok. 2900 samorządów w Polsce mógł złożyć trzy projekty na zadania inwestycyjne. Do podziału była rekordowa suma ok. 23 mld zł. Wójt gminy Łubianka, po konsultacji z klubami radnych Zgoda i Rozwój, którzy posiadają większość w Radzie Gminy, złożył w konkursie trzy projekty o łącznej wartości ok. 20 mln zł. Obok wspomnianej budowy ok. 13,5 km nowych dróg gminnych za 10,5 mln zł były to: budowa gminnego przedszkola ze żłobkiem w Łubiance (7 mln zł) oraz budowa instalacji fotowoltaicznych przy 12 obiektach publicznych (ok. 2,4 mln zł). Priorytetem była budowa nowych dróg i to właśnie na tę inwestycję gmina otrzymała dotację w wysokości 10 mln zł, co stanowi 95 proc. planowanych kosztów.

Zarówno co do kwoty dotacji, jak i poziomu dofinansowania jest to największa pomoc w formie dotacji, jaką kiedykolwiek otrzymała gmina Łubianka – podkreśla wójt Jerzy Zająkała. – Należy z dużą mocą podkreślić, że tak wielkiego wsparcia dla polskich samorządów nie było od 103 lat, czyli od odzyskania przez Polskę niepodległości – podsumowuje włodarz gminy.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *