Regionalne Forum Innowacji za nami. Mówiono o nauce i technologii, doceniono Liderów

Box2 Wiadomości

28 września w Copernicus Toruń Hotel odbyła się siódma edycja Regionalnego Forum Innowacji, zorganizowana w ramach Forum Inteligentnego Rozwoju. To łącznie sześć bloków tematycznych, na które składały się debaty i prelekcje z obszaru nauki i technologii. Na zakończenie dnia odbyła się też gala wręczenia nagród dla Liderów Innowacji Pomorza i Kujaw.

– Staraliśmy się, by ta edycja była dokładnie taka, jaką pamiętacie z lat ubiegłych. Żeby urzekła państwa różnorodnością inspirujących tematów i pasją wspaniałych zaproszonych prelegentów. Jestem pewien, że czas przeznaczony na to spotkanie nie będzie dla państwa czasem straconym – tymi słowami Regionalne Forum Innowacji otworzył Michał Korolko, prezes Toruńskiej Agencji Rozwoju Regionalnego (TARR).

REKLAMA

– Widzę, że jest potrzeba dyskusji. Świat się zmienia, my się zmieniamy i otoczenie biznesowe również się zmienia. Nauka – biznes – samorząd to linia, którą powinniśmy reprezentować na tego typu spotkaniach. Gratuluję pomysłu i zaangażowania w realizację tego przedsięwzięcia – mówił z kolei prof. dr hab. Bogusław Buszewski, pełnomocnik Zarządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego ds. Rozwoju Nauki, Badań i Wdrożeń oraz Innowacyjności.

Goście wydarzenia mieli w czym wybierać. Zakres tematyczny był bardzo szeroki i obejmował kwestie związane m.in. z medycyną, przemysłem spożywczym, cyberbezpieczeństwem, przemysłem 4.0 czy hubami cyfrowymi.

Zdjęcia: www.studioelementmedia.pl – Krystian Olczak

Część merytoryczna Forum rozpoczęła się od debaty „Zdrowie na telefon – cyfrowa transformacja w obszarze medycyny”, w której uczestniczyli dr n. med. Wanda Korzycka-Wilińska, dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Bydgoszczy, Jan Pachocki, prezes zarządu Fundacji Telemedyczna Grupa Robocza oraz Andrzej Osuch, dyrektor ds. transformacji biznesowej w Grupie Lux Med. Panel poprowadził Artur Olesh, redaktor naczelny czasopisma OSOZ Polska.

Temat jest szczególnie ważny w czasie pandemii, kiedy popularne stały się teleporady. Paneliści tłumaczyli, w jakim kierunku zmierza relacja na linii pacjent – lekarz w kontekście wdrażania nowych technologii. Te mogą znacznie ułatwić dostęp do bazy informacji o pacjencie, co przekłada się na skuteczniejsze diagnozy i szybszą decyzję o podjęciu leczenia. Opinie były zgodne: rozwój techniki ma ogromne znaczenie dla funkcjonowania sektora zdrowia. Wraz z nim musi jednak iść rozwój kompetencji lekarzy, którzy byliby w stanie obsługiwać nowoczesny sprzęt. Jak prelegenci wyobrażają sobie rozwój telemedycyny?

– Dążenie do integracji technologii w nowym środowisku świadczenia usług medycznych to kierunek, w którym powinna rozwijać się telemedycyna – tłumaczył Andrzej Osuch.

– Wierzę, że przez najbliższe 5 lat z wyizolowanych procedur medycznych uda się przejść do opieki medycznej – dodawał Jan Pachocki.

– Myślę, że duży wpływ ma na to rozwój sztucznej inteligencji – mówiła dr n. med. Wanda Korzycka-Wilińska.

Po dyskusji na temat zdrowia przyszedł czas na kolejną debatę: „Innowacje w przemyśle spożywczym – kogo na to stać?”. Słuchaczy w temat wprowadzali Grzegorz Kozieja, dyrektor Biura Analiz Sektora Food and Agri, Aleksandra Szymanowska, wiceprezes zarządu Grupa Producentów Owoców GALSTER, Grzegorz Koprowski, prezes Bionik Systems oraz dr inż. Agata Bieńczak, kierownik Zakładu Techniki i Technologii Spożywczej. Moderacją dyskusji zajął się Mariusz Kluszczyński z TVP Bydgoszcz.

Oba panele otwierające Forum finansowane były z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020. Aż do wieczora goście Forum mogli uczestniczyć w dyskusjach i prelekcjach poruszających tematy z pogranicza biznesu, technologii i nauki. Dyskusje cieszyły się sporym zainteresowaniem, o czym świadczyła wysoka frekwencja wśród publiczności.

– Tematyka jest bardzo różnorodna i potrzebna. Na prelekcjach poznajemy nowe trendy w biznesie, a przez to wiemy, na czym możemy skupiać się we własnej działalności – mówili goście w przerwie między debatami.

Wydarzenie zwieńczyła gala rozdania nagród dla Liderów Innowacji Pomorza i Kujaw 2021. To już XIII edycja konkursu, zorganizowana przez Toruńską Agencję Rozwoju Regionalnego i samorząd województwa. Jury konkursowe nie miało w tym roku łatwego zadania. Nadesłanych zostało aż 56 zgłoszeń, spośród których trzeba było wyłonić absolutnych liderów w swoich kategoriach. Kto ostatecznie mógł poszczycić się takim tytułem?

W kategorii innowacyjne mikroprzedsiębiorstwo nagrodę odebrała spółka Nanoseen, która otrzymała również Specjalną Nagrodę Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego. Noctiluca S.A. okazała się najlepsza wśród innowacyjnych małych przedsiębiorstw. Z kolei w kategorii innowacyjne średnie przedsiębiorstwo zwyciężył Pixel, otrzymując również Specjalną Nagrodę Prezydenta Miasta Bydgoszczy Rafała Bruskiego. Nagrody przyznano jeszcze w dwóch kategoriach: przedsiębiorstwo akademickie i jednostka naukowa/zespół badawczy. W tej pierwszej tytuł Lidera przyznano firmie BioServ, a w drugiej – Katedrze Chemii i Technologii Poliuretanów Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

Nagrody dla Liderów Innowacji Pomorza i Kujaw kolejny raz ufundował Patron Honorowy Konkursu – marszałek województwa Piotr Całbecki. W trakcie gali wręczono także przyznawane właśnie przez marszałka certyfikaty Innowacyjna Marka Regionu InnoMaRe – Made in Kujawsko-Pomorskie, przyznawane za projekty wyróżniające się w skali regionu. W kategorii nauka certyfikat otrzymała Katedra Chemii i Technologii Poliuretanów Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, a w kategorii biznes – Ai Technika. Nagrodę Specjalną „Innowatora UMK” Rektora prof. dr. hab. Andrzeja Sokali odebrała Katedra Genetyki Wydziału Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych.

Regionalne Forum Innowacji zorganizowane zostało wspólnie przez TARR, samorząd województwa oraz Centrum Inteligentnego Rozwoju.

Tagged

1 thought on “Regionalne Forum Innowacji za nami. Mówiono o nauce i technologii, doceniono Liderów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *