Radna Gminy Łubianka “piątką” na liście wyborczej Koalicji Obywatelskiej

Box1 Łubianka Wiadomości
Barbara Zalewska (druga z lewej) ubiegała się w ostatnich wyborach samorządowych o fotel wójta (fot. Łukasz Piecyk)

Radna gminy Łubianka Barbara Zalewska będzie kandydować do Sejmu z list Koalicji Obywatelskiej – informację tę potwierdza poseł Tomasz Lenz, szef regionu kujawsko-pomorskiego Platformy Obywatelskiej. Jak zaznacza, radna wystartuje z numeru piątego.

Zamieszanie na toruńskiej liście wyborczej KO trwa od kilku dni. Pod koniec lipca ze startu zrezygnowała Iwona Hartwich, aktywistka ruchu Rodzice Osób Niepełnosprawnych, liderka protestów pod Sejmem.

REKLAMA

– Chciałam oficjalnie poinformować, że nie będę kandydować w wyborach do Sejmu z listy Koalicji Obywatelskiej – napisała w oświadczeniu na Facebooku Iwona Hartwich. – Podczas rozmów, na które zostałam zaproszona przez poważnego polityka Platformy Obywatelskiej otrzymałam propozycję startu w wyborach z miejsca 3, na które się zgodziłam. Dzisiaj dowiedziałam się, że mam startować z miejsca nr 7. Jeszcze w lipcu zostałam telefonicznie zapewniona że nic się nie zmieniło. Moje działania od 12 lat związane są z walką o poprawę sytuacji Osób z Niepełnosprawnościami w Polsce, dlatego dzisiejszą decyzję Platformy Obywatelskiej odbieram jako niepoważne potraktowanie nie tylko mojej osoby, ale również środowiska Osób z Niepełnosprawnościami. Cała sytuacja jest dla mnie bardzo przykra i czuję się oszukana.

Do słów aktywistki odniósł się w rozmowie z Wirtualną Polską Tomasz Lenz, twierdząc, że „nie było mowy o trzecim miejscu”.

– Szkoda, gdy ktoś myśli tylko o sobie, a nie o odsunięciu PiS od władzy – mówi Wirtualnej Polsce szef regionu kujawsko-pomorskiego Platformy Obywatelskiej, „jedynka” na liście.

Jak tłumaczy, w pierwszej piątce listy musi znaleźć się miejsce dla dwóch kobiet oraz kandydatów z Grudziądza i Włocławka. Otrzymali je odpowiednio poseł Tomasz Szymański i była posłanka Domicela Kopaczewska.

– Na piątym, dziesiątym i piętnastym miejscu znajdą się lokalni samorządowcy – tłumaczy portalowi pozatorun.pl Tomasz Lenz. – Z „piątką” z naszych list wystartuje Barbara Zalewska, radna gminy Łubianka. Jej kandydatura została wskazana przez Związek Nauczycielstwa Polskiego, co jest dla nas dodatkową wartością.

Swój start w wyborach Barbara Zalewska skomentowała dla strony Obywatelska Gmina Łubianka.

– Dostałam zaproszenie do kandydowania w wyborach do Sejmu RP z listy Koalicji Obywatelskiej tuż przed odlotem na wakacje i musiałam szybko podjąć decyzję. Po rozmowie z mężem zdecydowałam się skorzystać z tego zaproszenia. Z takich okazji się nie rezygnuje. Kampania jeszcze nie ruszyła, ale juz teraz liczę na wsparcie mieszkańców naszej gminy – mówi radna Zalewska i dodaje – Bardzo się cieszę, że będę przedstawicielem samorządowców. W tej kwestii jest tyle do zrobienia. Jestem także nauczycielem , członkiem ZNP. To ważne, aby w obecnej sytuacji w jakiej jest oświata po „reformie” znalazł się przedstawiciel tak ważnej grupy zawodowej

Co z kandydaturą Iwony Hartwich? Torunianka przesunięta została na siódmą pozycję. Po wydanym oświadczeniu sprawą zainteresował się Grzegorz Schetyna, przewodniczący Platformy Obywatelskiej.

– Grzegorz Schetyna potwierdził wczoraj, że w związku ze stanowczą postawą pani Hartwich, zarekomenduje jej umieszczenie na listach KO z okręgu toruńsko-włocławsko-grudziądzkiego na miejscu trzecim – dodaje poseł Tomasz Lenz. – Decyzję tę ostatecznie podejmie jednak zarząd.

A co z posłem Arkadiuszem Myrchą, który obecnie startuje jako „trójka”?

– Mam plan B, który przedstawiłem już Arkowi – zaznacza Tomasz Lenz. – To, jak finalnie wyglądać będzie lista, zdradzimy po zebraniu zarządu krajowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *