“Racjonalizacja procesów zmiany granic gmin”. Konferencja w Toruniu

Box1
Fot. Łukasz Piecyk

W poniedziałek w hotelu Filmar odbyła się konferencja Związku Gmin Wiejskich RP, pt. “Racjonalizacja procesów zmiany granic gmin”. Poza przedstawicielami gmin, udział wziął m. in. starosta toruński, Marek Olszewski.

Na konferencji poruszono zagadnienia zmian granic gmin, a zwłaszcza rozwiązań, jakie przewiduje w tym kontekście prawo. Przez lata padały zarzuty, że jest ono za mało dokładne.

REKLAMA

– Od dawna zauważa się, że prawo w kwestii zmiany granic administracyjnych pomiędzy jednostkami samorządu terytorialnego nie jest wystarczająco precyzyjne – mówił Olszewski.

ZGWRP wielokrotnie apelowało, aby wypełnić luki w przepisach. Bezskutecznie. Obecne rozwiązania mają sprzyjać wchłanianiu terenów gmin z pobudek politycznych, bądź ekonomicznych. Zyskują na tym przede wszystkim większe ośrodki miejskie. Tracą – ci najmniejsi.

– Prawo niewystarczająco chroni interesy mieszkańców gmin i samorządów wiejskich – przekonuje starosta.

Oczekiwane zmiany mają m. in. zrównać pozycje gmin “przejmujących” i “przejmowanych” oraz wprowadzić mechanizm rozliczania finansowego. Powstać ma także lista warunków, które muszą być spełnione, aby mogło dojść do zmiany granic. Na razie pozostaje to jednak tylko w sferze postulatów zgłaszanych od dawna przez ZGWRP.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *