Rachmistrzowie zaczynają pracę

Box2 Wiadomości

Od dziś pracują rachmistrzowie spisowi, będą oni kontaktować się wyłącznie drogą telefoniczną. Warto się upewnić, czy nie mamy do czynienia z oszustem. Narodowy Spis Ludności i Mieszkań trwa do końca września.

Tożsamość rachmistrza możemy sprawdzić, podając dane rachmistrza i numer jego identyfikatora w formularzu na specjalnie przygotowanej stronie: https://rachmistrz.stat.gov.pl/formularz/, lub też dzwoniąc pod numer infolinii spisowej 22 279 99 99, następnie wybierając 1 (numer odpowiadający Narodowemu Spisowi), a potem 2 (weryfikacja tożsamości rachmistrza).

REKLAMA

Należy pamiętać, że rachmistrzowie będą dzwonić ze specjalnego numeru 22 828 88 88 i aż do odwołania nie będą odwiedzać respondentów w domach. Każdy rachmistrz posiada oficjalny identyfikator wydany przez Wojewódzkie Biuro Spisowe, zawarte tam są imię i nazwisko, numer, godło oraz informację o przetwarzaniu danych osobowych. Jeśli już spisaliśmy się wcześniej, nikt nie będzie do nas dzwonił w tej sprawie, więc tego typu kontakt może być próbą wyłudzenia cennych danych. Podczas rozmowy nie będą padać pytania o oszczędności, cenne przedmioty w domu, numer konta czy dane potrzebne do korzystania z bankowości internetowej. Jeśli zostaniemy o to zapytani, to może to być znak, iż mamy do czynienia z oszustem.

Wątpliwości co do tego, czy dany rachmistrz spisowy jest wiarygodny, należy niezwłocznie zgłaszać do Gminnego Biura Spisowego w swoim miejscu zamieszkania, lub poprzez infolinię. Warto też mieć na uwadze to, że po weryfikacji rachmistrza i upewnieniu się, że dzwoni on po to, by przeprowadzić spis, nie możemy odmówić mu podania danych potrzebnych do przeprowadzenia spisu.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *