Qń Presja, czyli festyn rodzinny w Kończewicach. Co się działo?

Box2 Gmina Chełmża
fot. nadesłane

W sobotę 21 sierpnia w Kończewicach w gminie Chełmża odbył się festyn rodzinny pod hasłem Qń Presja. Wydarzenie miało miejsce dokładnie na tydzień przed gminnymi dożynkami i dało przedsmak tego, co będzie się działo w ostatni weekend sierpnia. Były pokazy strażackie, występy muzyczne i dużo zabawy.

Nazwa festynu nawiązuje do symbolu i patrona Kończewic – galopującego konia. W trakcie wydarzenia nie zabrakło więc nawiązań i motywów z nim związanych. W trakcie festynu można było skorzystać z możliwości przejażdżki na koniach, które zapewnił Ośrodek Jeździecki z Gzina. Właścicielka ośrodka osobiście opowiadała ciekawostki o przyzwyczajeniach i zachowaniach koni, a także o ich wykorzystywaniu przez człowieka na przestrzeni wieków. Konny motyw towarzyszył też pokazowi pracy lokalnego kowala Wojciecha Piaseckiego. 

REKLAMA

Rozrywkę całym rodzinom dostarczyli także miejscowi strażacy. OSP Kończewice zorganizowała pokazy samochodów oraz sprzętu strażackiego, wraz z jego zastosowaniem. W trakcie imprezy odbył się też koncert zespołu Toruniacy, dzięki czemu wydarzenie uświetnione zostało muzyczną oprawą.

Wśród atrakcji znalazło się też coś dla fanów motoryzacji. Chętni mogli skorzystać z przejażdżki TIR-em, quadem oraz motocyklami, którymi z Chełmży przyjechali członkowie grupy motocyklowej Łoza, znanej z chętnego angażowania się w podobne inicjatywy. Festyn skierowany był do całych rodzin, dlatego też każdy mógł znaleźć coś dla siebie, niezależnie od wieku. Najmłodsi w trakcie konkursów wsiedli na rowery i ruszyli w drogę po miasteczku rowerowym, a nieco starsi siadali za kierownicami samochodów. Niektórzy uczestnicy – zgodnie z hasłem przewodnim wydarzenia – na festyn przynieśli konie na biegunach, które szczególnie przypadły do gustu dzieciom. 

Na tego typu wydarzeniach nie może zabraknąć przekąsek. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Kończewicach oferowały pączki i kiełbasę z grilla, strażacy przygotowali grochówkę i napoje. Swoje stoisko wystawił także radny gminy Rafał Grupa, którego owocowe przekąski cieszyły się niemałym zainteresowaniem. Na festyn przybyły całe rodziny, które nie mogły narzekać na nudę. Na zakończenie odbyła się zabawa taneczna pod przewodnictwem DJ-a. 

Festyn Qń Presja został zorganizowany przy współpracy gminy Chełmża, wspomnianego radnego Rafała Grupy, sołectwa Kończewice na czele z sołtysem, a także miejscowych Ochotniczej Straży Pożarnej i Koła Gospodyń Wiejskich. Docenić warto również wolontariuszki Amelię, Weronikę i Martynę, które pomagały w obsłudze konkursów. Nagrody konkursowe sfinansowała firma Talar z Grzywny. Cała impreza współfinansowana została ze środków budżetu obywatelskiego powiatu toruńskiego. 

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *