Punkty szczepień w każdej gminie? Samorządy jeszcze nie wiedzą, gdzie

Box2 Wiadomości
Fot. Pixabay

Podmioty lecznicze z poszczególnych gmin mogły zgłaszać możliwość organizacji punktu szczepień do 11 grudnia. 15 grudnia rząd miał ogłosić listę miejsc, w których mieszkańcy będą mogli się dobrowolnie i bezpłatnie zaszczepić. Niestety, weryfikacja wniosków wciąż trwa. Na terenie powiatu toruńskiego tylko ZOZ w gminie Łysomice otrzymał rządowy akces.

Rząd 15 grudnia przyjął Narodowy Program Szczepień. Jego celem jest zapewnienie darmowych, łatwo dostępnych i dobrowolnych szczepionek na COVID-19. Pierwsze dawki mają być przeznaczone dla osób najbardziej narażonych na zakażenie, czyli pracowników placówek medycznych, DPS-ów i ośrodków pomocy społecznej. W kolejnym etapie ze szczepień będą mogli skorzystać pensjonariusze DPS-ów i zakładów opiekuńczych, osoby powyżej 60. roku życia, służby mundurowe oraz nauczyciele. Konieczna będzie wcześniejsza rejestracja oraz powtórzenie szczepienia po 21 dniach.

REKLAMA

Rozpoczęcie szczepień planowane jest na I kwartał 2021 r. Punkt szczepień ma powstać w każdej gminie. Na terenie powiatu toruńskiego do programu zgłosiły się m.in. Samodzielny Publiczny Ośrodek Zdrowia w Zelgnie, Gminny Ośrodek Zdrowia w Łubiance, Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Łysomicach i Revital Medic w Złejwsi Wielkiej. Podmioty muszą spełnić kilka warunków, m.in. dostępność min. 5 dni w tygodniu; możliwość organizacji min. 1 zespołu szczepiącego i wyjazdowego; warunki lokalowe, umożliwiające separację osób szczepionych od pozostałych pacjentów oraz możliwość wykonania min. 180 szczepień tygodniowo. Nie wszystkie gminne ośrodki zdrowia zdołały spełnić te warunki.

– Przychodnie w Obrowie i Dobrzejewicach czekają na zmianę wytycznych ministra, dotyczących wymogu oddzielnego pomieszczenia dla osób szczepionych. Ośrodki gminne często nie dysponują takimi warunkami lokalowymi. Nasz ośrodek zdrowia na ten moment nie może spełnić warunków – tłumaczy Andrzej Wieczyński, wójt gminy Obrowo.

Okazuje się także, że nie z każdej gminy skierowano zgłoszenie do programu.

– Nie ma u nas publicznego Gminnego Ośrodka Zdrowia. W gminie Czernikowo funkcjonują dwa niepubliczne Zakłady Opieki Zdrowotnej i z moich ustaleń wynika, że żaden z nich nie zgłosił się jako punkt szczepień – informuje Tomasz Krasicki, wójt gminy Czernikowo.

15 grudnia rząd miał podać informację o wszystkich punktach, w których można będzie się zaszczepić. Niestety, jak dowiedzieliśmy się od zgłoszonych podmiotów, weryfikacja większości wniosków wciąż trwa. Gmina Łysomice jest jedyną, której wniosek został pozytywnie rozpatrzony.

– Dostaliśmy akces i będziemy mogli szczepić – mówi Tomasz Włodarski, kierownik ZOZ Łysomice.

Na ten moment żadne informacje o wynikach weryfikacji wniosków nie dotarły natomiast do ośrodków zdrowia w gminach Chełmża, Łubianka i Zławieś Wielka. Samorząd w gminie Lubicz także nie ma wiedzy na temat gminnego punktu szczepień, a z Gminnym Ośrodkiem Zdrowia w Wielkiej Nieszawce nie udało nam się skontaktować. 

Personel szpitali i placówek medycznych będzie mógł się natomiast zaszczepić w tzw. szpitalach węzłowych. Na terenie powiatu toruńskiego będą to Specjalistyczny Szpital Miejski w Toruniu, Wojewódzki Szpital Zespolony w Toruniu oraz Szpital Powiatowy w Chełmży.

Najważniejsze informacje o szczepionkach, w tym mapa z punktami szczepień, będą na bieżąco zamieszczane na stronie: www.gov.pl/szczepimysie.

Tagged

1 thought on “Punkty szczepień w każdej gminie? Samorządy jeszcze nie wiedzą, gdzie

  1. Andrzej Szałach, Brzeżno 14,87-162 Lubicz, ( podlegam pod ZOZ w Turznie) pisze:

    Witam.. Dowiaduję sie ciekawych wiadomości jak można rozwiązać problem szczpiień na koronowirusa. Bedąc w grupie 70 latków próbowałem zapisać się w kolejce do szczepienia w ZOZ Łysomice 21 stycznia -bez oczekiwanego skutku z powodu braku łączności. Następnego dnia tj. 22 stycznia zostałem wpisany na listę rezerwową, z lokatą na 90 pozycji. W lutym znalazłem sie na 51 miejscu. Dzisiaj (10 marca) dowiaduje się że lista rezerwowa nie będzie honorowana, Nie wiem kiedy i gdzie mogę się zaszczepić,Jutro zapisują się sześćdziesięciolatkowie. Obawiam się że szczepienie ominie mnie gdyż informacja na stronie Ministerstwa Zdrowia nie przewiduje dalszych zapisów 70-latków.Prosze o informację jaki przyjąć tok postepowania aby dostać sie do “legalnej kolejki”… Pozdrawiam. A. Szałach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *