Ptasia grypa. W okolicy kolejne ognisko

Box2 Wiadomości
fot. Pixabay

Służby weterynaryjne stwierdziły już trzecie ognisko ptasiej grypy w regionie. Tym razem sytuacja dotyczy jednej z hodowli kur na terenie powiatu inowrocławskiego, gdzie wcześniej już wykryto drugie ognisko na fermie indyków.

Informacja o pierwszym od lat pojawieniu się ogniska ptasiej grypy w regionie pojawiła się 10 dni temu i dotyczyła fermy indyków w powiecie grudziądzkim. Niedługo potem choroba dotarła na kolejną fermę indyków, tym razem w powiecie inowrocławski, gdzie teraz służby weterynaryjne stwierdziły kolejne ognisko.

REKLAMA

– Tym razem mówimy o 30 000 kur. Cały czas pracuje sztab kryzysowy. Monitorujemy sytuację na bieżąco. Służby weterynaryjne prowadzą konieczne działania. Niebawem wydam rozporządzenie, w którym określone zostaną strefy: zapowietrzenia oraz zagrożenia ptasią grypą – mówił Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz.

Strefa zapowietrzenia obejmuje obszar 3 km od od miejsca ogniska. Obszar zagrożenia rozciąga się z kolei na odległość 10 km. Rolnicy w obszarze zapowietrzonym muszą przywiązać szczególną wagę do uniemożliwienia kontaktów swojego ptactwa z ptactwem z innych gospodarstw, a tym bardziej z dzikim. Obowiązkowe jest też stosowanie środków bezpieczeństwa biologicznego takich jak np. maty dezynfekujące.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *