Psy i dźwięki leczą. Niezwykła terapia w przedszkolu w Robakowie

Powiat chełmiński
Fot. Pixabay

Mali milusińscy z przedszkola w Robakowie w ramach dogoterapii przekonali się, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Poznali też terapeutyczną stronę muzyki podczas muzykoterapii.

Nie bez powodu mówi się, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka. Dogoterapia, czyli terapia z psem doskonale sprawdza się u dzieci. Terapię z wykorzystaniem zwierząt wymyślił amerykański psychiatra dziecięcy Boris Levinson podczas pracy ze swoim małym pacjentem, który nie chciał z nikim rozmawiać. Kiedy lekarz pewnego dnia przyszedł z psem, chłopiec nagle zaczął do niego mówić. Psychiatra stwierdził, że opieka nad zwierzęciem w dzieciństwie może m.in. wykształcić większą wrażliwość na uczucia i postawy innych ludzi oraz wspomaga rozwój emocjonalny u najmłodszych.

REKLAMA

Dzieci były zachwycone

Dogoterapia wykorzystywana jest też z powodzeniem u dzieci z autyzmem, zespołem Downa czy niepełnosprawnych intelektualnie. O tym, jak ważną rolę w życiu człowieka odgrywa pies, mogły przekonać się dzieci z przedszkola w Robakowie, które odwiedził przesympatyczny czworonożny terapeuta o imieniu Jantar ze swoją opiekunką. Piesek zaprezentował kilka sztuczek: szczekanie na komendę, podanie łapy, proszenie o karmę. Dzieci były zachwycone wizytą czworonożnego gościa, dowiadując się przy okazji, jak należy we właściwy sposób postępować z psem. Dowiedziały się też, że posiadanie psa wiąże się nie tylko z zabawą, ale też odpowiedzialnością.

– Dzieci miały okazję przełamać lęk przed czworonogiem i pogłębić kontakt przez podejście do psa i pogłaskanie. Bezpośredni kontakt ze zwierzętami przełamuje lęk, nieśmiałość, buduje poczucie bezpieczeństwa. Zajęcia te dostarczyły dzieciom wiele pozytywnej energii. Bardzo miło będziemy wspominać to spotkanie – mówią wychowawczynie z przedszkola w Robakowie.

Pies czy instrument?

Dogoterapia nie była jedyną z form terapeutycznych, jaką mogły poznać dzieci. Maluchy poznały też kojące właściwości muzyki podczas muzykoterapii. Muzyka nie tylko poprawia nastrój. Ma także wiele zalet we wczesnym rozwoju dziecka, m.in. pobudza wyobraźnię oraz zachęca do większej aktywności. Jak wyglądały zajęcia w przedszkolu?

– Odwiedził nas zespół muzyczny i przedstawił gatunek muzyczny reggae. Dzieci poznały instrumenty takie jak m.in: bangosy, gitary, klawikord i skrzynka akustyczna. Miały możliwość grania na nich oraz wspólnego śpiewu. Było bardzo wesoło i muzykalnie – tłumaczą wychowawczynie z przedszkola w Robakowie.

Jakie będą następne zajęcia dla maluchów?

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *