Przyjaźń z Gruzinami trwa. Delegacja z gminy Łysomice była z rewizytą [ZDJĘCIA]

Box2 Fotogalerie Łysomice
fot. nadesłane

Chodzili po górach, przyglądali się produkcji lokalnego wina, a także zajrzeli do szkół i poznali pracę samorządowców. Grupa gimnazjalistów, wraz z nauczycielami języka angielskiego, wyjechała na tydzień do Gruzji, by spotkać się z poznanymi we wrześniu w Polsce przyjaciółmi i szkolić swój angielski.

Rewizyta delegacji z Turzna i Łysomic odbyła się w dniach 15-22 czerwca. Wyjazd zorganizowany został w ramach partnerskiej współpracy międzynarodowej, jaką oba samorządy nawiązały dwa lata temu.

REKLAMA

– Dla większości wymiana był przygodą życia, ponieważ młodzież nie miała jeszcze okazji odwiedzić Gruzji – mówi Łukasz Dobrzyński, nauczyciel języka angielskiego w Szkole Podstawowej w Łysomicach, opiekun wycieczki. – Gospodarze przywitali nas w urzędzie gminy, tam otrzymaliśmy drobne upominki, sami również przekazując pamiątki i prezenty. Podobnie jak Gruzini w Polsce, tak i my zostaliśmy zapoznani z lokalną kulturą oraz tradycją. Nie zabrakło również wspólnych gier i integracyjnych zabaw. Czas wypełniony mieliśmy w każdej minucie pobytu.

Młodzież z regionu Bagdati zabrała grupę z Polski w góry – pierwszy raz do Narodowego Parku Borjomi-Kharagauli, na wyprawę pieszą do wodospadu, drugi raz wjechali zaś busami na wysokość 2200 m n.p.m. Na szczycie przygotowana została gruzińska uczta oraz sportowa rekreacja. W jej trakcie gimnazjaliści mogli spróbować swoich sił m.in. w jeździe konnej.

W kolejnych dniach młodzież zorganizowała wspólnie dzień olimpijski, w którego trakcie przeprowadzone zostały zawody w zapasach i siłowaniu się na rękę, biegi oraz gra w ping-ponga. Najwięcej emocji dostarczył jednak mecz koszykówki między reprezentacjami gminy Łysomice i regionu Bagdati.

Podczas pobytu uczestnicy wymiany wspólnie wybrali się śladami lokalnych monasterów, czyli starych kościołów, położonych w samym sercu gór.

– Mieliśmy okazję zobaczyć, jak przebiega ceremonia gruzińskiego ślubu prawosławnego – wspomina Łukasz Dobrzyński. – Kolejnego dnia gospodarze zorganizowali pokaz tradycyjnych tańców oraz pieśni, a do występu zaangażowali lokalną społeczność w ludowych strojach.

W ciągu tych kilku dni odwiedzili również typowe gruzińskie gospodarstwo rolne, w którym oprócz owoców i warzyw produkuje się wino. Bowiem region, w którym przebywali, słynie właśnie z produkcji tego trunku. Na pamiątkę odwiedzin każdy gimnazjalista otrzymał dla rodziców butelkę wina, którą sam zakorkował. Wśród bogatego planu wyprawy znalazła się chwila na zajrzenie do gruzińskiej kuchni i wypieczenie tamtejszego chlebka.

– Bogato wypełniony harmonogram dnia sprawił, że tylko dwie godziny udało się nam wygospodarować na zakupy, głównie udaliśmy się w poszukiwaniu pamiątek – śmieją się opiekunowie. – Mimo tak napiętego dnia bawiliśmy się z młodzieżą doskonale. To także zaowocowało kolejnymi zawiązanymi przyjaźniami i zacieśnieniem tych już powstałych.

Jak zaznacza anglista, do udziału w międzynarodowej wymianie zaproszeni zostali uczniowie, którzy wyróżniali się na tle innych pod względem zdolności językowych, a wyjazd był nagrodą za całokształt ich edukacji.

We wrześniu Gruzini gościli w gminie Łysomice. Grupie młodzieży przez cały czas pobytu towarzyszyli rówieśnicy z lokalnych szkół. Po wyjeździe utrzymywali stały kontakt, m.in. dzięki portalom społecznościowym.

– Wkrótce, jeżeli obie strony wyrażą chęci, dojdzie do kolejnej rewizyty, tym razem dorosłych mieszkańców obu regionów – dodaje Agnieszka Jankierska-Wojda, koordynator wymiany. – Do Gruzji pojadą przedstawiciele lokalnych stowarzyszeń, władze samorządowe, a także osoby, które aktywnie włączają się w życie gminy i mogłyby doświadczenia zdobyte za granicą przenieść na tutejszy grunt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.