Przemoc domowa w czasie epidemii. Gdzie można ją zgłosić?

Box1 Gmina Chełmża Wiadomości
fot. Pixabay.com

Czas epidemii to czas, kiedy szczególnie powinniśmy zostać w domu. Jest to tym bardziej trudny moment dla osób, które doświadczają przemocy domowej. Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Chełmży pomaga osobom, które doświadczają tego typu problemów. 

Pracownicy GOPS-u zajmują się przypadkami przemocy domowej, która z uwagi na zalecenia o pozostaniu w domach w związku ze stanem epidemii może przybierać na sile.

REKLAMA

– Ludzie zostają w domach, przebywają w zamknięciu ze sobą przez długi czas. Dodatkowo obecna sytuacja tworzy presję. Nie wszyscy sobie z tym radzą – mówi Anna Bykowska, przewodnicząca Gminnego Zespołu Interdyscyplinarnego. 

Każdy, kto doświadcza bądź jest świadkiem przemocy domowej, powinien zgłosić to w odpowiednie miejsce. W chełmżyńskim GOPS-ie można zgłosić swoją sprawę bezpiecznie i w zaufaniu. Pracownicy czekają na kontakt w godz. od 7.00 do 15.00 pod nr. tel. (56) 675 60 19 oraz w godz. od 7.30 do 19.30 pod nr. tel.: 535 432 538, 535 432 696, 535 432 907.

Warto pamiętać, że przemoc jest przestępstwem sankcjonowanym przez Kodeks karny. Problem zasygnalizować można również bezpośrednio policji, pedagogom szkolnym, pracownikom ochrony zdrowia oraz przedstawicielom Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Przemoc domowa ma często dużo większe konsekwencje niż fizyczne obrażenia. Zaburzenia emocjonalne i psychiczne mogą iść w parze z uszkodzeniami ciała, dlatego szczególnie ważna jest reakcja i pomoc takim osobom. Przemoc może dotyczyć każdego. Nie ma tu znaczenia płeć, wiek, wykształcenie czy status społeczny. Powodem milczenia jest często wstyd lub strach, które jednak nie powinny stanowić o zamknięciu się z problemem w czterech ścianach. 

Przemoc może przejawiać się na różne sposoby. Ta fizyczna nastawiona jest na bezpośrednie zadanie bólu i cierpienia. Ta psychiczna uderza ofiary, wykorzystując mechanizm procesów psychologicznych. Wyróżniamy także przemoc seksualną, która uderza w intymność, oraz ekonomiczną, opartą na uzależnieniu ofiary od statusu materialnego sprawcy. Przejawem przemocy domowej może być również zaniedbanie, polegające na niezaspakajaniu podstawowych potrzeb fizycznych, medycznych i emocjonalnych osób zależnych, a także niezapewnianiu im podstawowych warunków bytowania.

Chełmżyński GOPS zachęca także do kontaktu telefonicznego z psychologiem. W związku ze stanem epidemii uruchomione zostały specjalne infolinie wsparcia, na których można uzyskać pomoc psychologiczną. W poniedziałki w godz. 10.00-12.00 dyżur pełni Beata Drychta – nr tel. 604 919 304. W poniedziałek od godz. 12.00 i w piątek od godz. 15.00 dyżuruje Adam Rożek pod nr. tel. 605 031 556. Z kolei we wtorki dyżur ma od godz. 17.15 Maria Szuster – nr tel. 696 865 414.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *