Przekaż gospodarstwo i weź premię

ARiMR Wiadomości
Fot. Łukasz Piecyk

Rolnik, który zdecyduje się zakończyć działalność rolniczą i przekaże swoje gospodarstwo innemu rolnikowi może ubiegać się o premię z PROW 2014-2020. Wnioski można składać od 30 września do 29 października 2020 r.

Rolnik, który chce otrzymać premię musi być wpisany do ewidencji producentów i uczestniczyć w systemie dla małych gospodarstw. Swoje gospodarstwo musi przekazać na poczet powiększenia gospodarstwa innego rolnika. Powiększone w ten sposób gospodarstwo nie może być mniejsze niż średnia powierzchnia gospodarstwa rolnego w kraju. Przekazanie gospodarstwa musi odbyć się na podstawie umowy sprzedaży lub umowy darowizny. Rolnik, przejmujący grunty, zobowiązuje się je uprawiać przez co najmniej 5 lat. Natomiast rolnik, pozbywający się gruntów, nie może przez co najmniej 5 lat prowadzić działalności rolniczej i podlegać ubezpieczeniu KRUS.

REKLAMA

Wysokość wsparcia stanowi 120 proc. rocznej płatności, do której rolnik kwalifikuje się w ramach systemu dla małych gospodarstw. Premia naliczana jest od daty trwałego przekazania gospodarstwa do dnia 31 grudnia 2020 r. Wsparcie wypłacane jest jednorazowo.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *