Przekaż gospodarstwo i weź premię

ARiMR Wiadomości
Fot. Łukasz Piecyk

Rolnik, który zdecyduje się zakończyć działalność rolniczą i przekaże swoje gospodarstwo innemu rolnikowi może ubiegać się o premię z PROW 2014-2020. Wnioski można składać od 30 września do 29 października 2020 r.

Rolnik, który chce otrzymać premię musi być wpisany do ewidencji producentów i uczestniczyć w systemie dla małych gospodarstw. Swoje gospodarstwo musi przekazać na poczet powiększenia gospodarstwa innego rolnika. Powiększone w ten sposób gospodarstwo nie może być mniejsze niż średnia powierzchnia gospodarstwa rolnego w kraju. Przekazanie gospodarstwa musi odbyć się na podstawie umowy sprzedaży lub umowy darowizny. Rolnik, przejmujący grunty, zobowiązuje się je uprawiać przez co najmniej 5 lat. Natomiast rolnik, pozbywający się gruntów, nie może przez co najmniej 5 lat prowadzić działalności rolniczej i podlegać ubezpieczeniu KRUS.

REKLAMA

Wysokość wsparcia stanowi 120 proc. rocznej płatności, do której rolnik kwalifikuje się w ramach systemu dla małych gospodarstw. Premia naliczana jest od daty trwałego przekazania gospodarstwa do dnia 31 grudnia 2020 r. Wsparcie wypłacane jest jednorazowo.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *