Przekaż 1 proc. podatku na organizację z regionu. Jak to zrobić?

Box2 Samorząd Województwa Wiadomości Województwo
Fot. Jacek Smarz dla UMWKP

Rozliczając się z podatku, możesz wesprzeć organizację pożytku publicznego z regionu. Przekazanie 1 proc. nic nie kosztuje, a może bardzo pomóc. Na terenie województwa kujawsko-pomorskiego działa 370 takich organizacji, które są uprawnione do otrzymania 1 proc. Podatek można rozliczyć online.

Urząd Marszałkowski w Toruniu już od 2010 roku prowadzi kampanię zachęcającą do przekazania 1 proc. na organizację z regionu. W ubiegłym roku dzięki rozliczeniom z podatku w województwie, do stowarzyszeń non profit trafiło 38,5 mln zł, czyli o 1,5 mln zł więcej, niż rok wcześniej.

REKLAMA

– Wskazanie w rocznym zeznaniu podatkowym organizacji, której chcemy przekazać jeden procent podatku nic nas nie kosztuje, jest za to ważnym wsparciem dla pozarządówek, dla których liczy się każda złotówka. Szczególnie zachęcam do wspierania organizacji działających w naszym regionie  – mówi marszałek województwa Piotr Całbecki.

Jak podarować swój 1 proc. na organizację pożytku publicznego? W deklaracji podatkowej należy wpisać numer KRS organizacji, której chcemy pomóc oraz kwotę, która nie może przekroczyć 1 proc. podatku. Można także wskazać konkretny cel, na który chcemy przekazać środki, np. ratowanie życia konkretnego podopiecznego fundacji lub wsparcie konkretnej placówki.

Od 2018 nie ma konieczności wypełniania wniosków i deklaracji, aby rozliczyć PIT. Zostanie to zrobione za podatnika. Jeśli w poprzednim roku podatnik przekazywał wskazanej organizacji 1 proc. podatku będzie ona wpisana automatycznie również w tym, o ile nadal znajduje się w wykazie. Szczegółowe informacje o tym, jak przekazać 1 proc. można znaleźć tutaj

Lista organizacji pożytku publicznego w województwie kujawsko-pomorskim, uprawnionych do otrzymania 1 proc. dostępna jest tutaj: 

Lista została sporządzona przez Narodowy Instytut Wolności, na podstawie listy ogólnopolskiej. 

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *