Przekaż 1 proc. podatku dla organizacji z regionu. Czas już tylko do końca miesiąca

Box2 Samorząd Województwa Wiadomości Województwo
Fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Już tylko do końca kwietnia można rozliczyć podatek i przekazać jego 1 proc. jednej z 370 organizacji pożytku publicznego działających w województwie kujawsko-pomorskim. Podatek można rozliczyć online, co jest znacznym ułatwieniem w obliczu ograniczeń wywołanych pandemią.

Urząd Marszałkowski w Toruniu już od 2010 r. prowadzi kampanię zachęcającą do przekazania 1 proc. na organizację z regionu. W ubiegłym roku dzięki rozliczeniom z podatku w województwie do stowarzyszeń non profit trafiło 38,5 mln zł, czyli o 1,5 mln zł więcej niż rok wcześniej.

REKLAMA

– Wskazanie w rocznym zeznaniu podatkowym organizacji, której chcemy przekazać jeden procent podatku nic nas nie kosztuje, jest za to ważnym wsparciem dla pozarządówek, dla których liczy się każda złotówka. Szczególnie zachęcam do wspierania organizacji działających w naszym regionie  – mówi marszałek województwa Piotr Całbecki.

Jak podarować swój 1 proc. na organizację pożytku publicznego? W deklaracji podatkowej należy wpisać numer KRS organizacji, której chcemy pomóc oraz kwotę, która nie może przekroczyć 1 proc. podatku. Można także wskazać konkretny cel, na który chcemy przekazać środki, np. ratowanie życia konkretnego podopiecznego fundacji lub wsparcie konkretnej placówki.

Lista organizacji pożytku publicznego w województwie kujawsko-pomorskim, uprawnionych do otrzymania 1 proc., dostępna jest tutaj. Lista została sporządzona przez Narodowy Instytut Wolności, na podstawie ogólnopolskiego wykazu organizacji pożytku publicznego uprawnionych do otrzymania 1 proc. podatku dochodowego od osób fizycznych za 2020 r. 

Od 2018 r. nie musimy wypełniać wniosków i deklaracji, aby rozliczyć PIT. Robi to za nas Krajowa Administracja Skarbowa. Brane pod uwagę są tu materiały od płatników, a także dane, które podaliśmy w ubiegłorocznym zeznaniu. Do tego dochodzą informacje z własnych rejestrów KAS i innych instytucji. Tak przygotowany PIT dostępny jest na Portalu Podatkowym od 15 lutego. Tam możemy go sami zweryfikować. Możliwe jest wprowadzanie zmian, a nawet odrzucenie go i samodzielne rozliczenie. Na to czas jest do 30 kwietnia. Jeśli przed tym terminem w dokumencie nie pojawią się żadne zmiany, e-PIT zostanie uznany za zaakceptowany. Przekazanie 1 proc. na konkretną organizację w ubiegłorocznym rozliczeniu wiąże się z automatycznym wpisaniem jej do tegorocznego. Warunkiem jest jednak jej dalsza obecność w wykazie uprawnionych do otrzymania takiego wsparcia.

Czasu na rozliczenie zostało już niewiele – tylko do końca kwietnia.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *