Przedszkole Samorządowe w Brzozówce z nową nazwą

Box2 Obrowo
Fot. Łukasz Piecyk

Przedszkole Samorządowe, będące częścią Zespołu Szkół w Brzozówce, otrzymało nową nazwę. W trwającym od półtora roku procesie przygotowywania do nadania szkole nowej nazwy brali udział zarówno nauczyciele, jak i rodzice. To właśnie ich głosy zadecydowały, czyje imię nosić będzie placówka.

Od 2009 r. patronem Zespołu Szkół w Brzozówce jest Janusz Korczak. Pomysł, aby dodatkową nazwę nadać przedszkolu, zaczął się krystalizować rok temu.

REKLAMA

– Cały proces zaczęliśmy w zeszłym roku. Było kilka propozycji nowej nazwy. Zarówno nauczyciele, jak i rodzice z dziećmi brali udział w wyborze – mówi Anna Koźlikowska, dyrektor przedszkola.

O tym, czyje imię nosić będzie szkoła, zadecydowano w głosowaniu. Jego uczestnicy wybierali spośród trzech propozycji. Były to: Król Maciuś I, Kubuś Puchatek i Smerfuś. Głosowanie zakończyło się zwycięstwem Króla Maciusia, który uzyskał 55 proc. wszystkich głosów.

Oficjalna uroczystość nadania nowej nazwy odbyła się 20 listopada. Data jest nieprzypadkowa, jest to bowiem Narodowy Dzień Praw Dziecka. 

– Podczas uroczystości przypomniano o prawach dziecka, był także występ artystyczny. Dotyczył praw, jakie muszą być zachowywane, m.in. prawo do miłości dwojga rodziców, prawo do opieki medycznej, prawo do wspólnej zabawy – opowiada dyrektor.

Następnie miał miejsce uroczysty moment nadania, w trakcie którego przewodniczący Rady Gminy odczytał uchwałę w tej sprawie, pochodzącą z 28 marca tego roku. Na uroczystości obecny był również wójt gminy Obrowo Andrzej Wieczyński.

– Przyjęliśmy także pieśń przedszkola. To pieśń o prawach dziecka, której autorem jest Jerzy Kobyliński. Odśpiewaliśmy ją wspólnie – podkreśla Anna Koźlikowska. – Wspólnie z panem wójtem odsłoniliśmy tablicę informacyjną, która zawiśnie na budynku przedszkola. Rodzice wręczyli nam proporzec z Królem Maciusiem.

Przypomniano także misję, jaką stara się realizować przedszkole. Wyrażona jest w słowach Janusza Korczaka: „dzieci rodzą się ze skrzydłami, a nauczyciele pomagają im je rozwinąć”.

Na zakończenie rozstrzygnięto ogólnopolski konkurs fotograficzny, zorganizowany przez placówkę, zatytułowany „Ja, dziecko i mój mały świat”, nad którym patronat objął wójt gminy. Zainteresowanie konkursem było duże, a jego efekty można dziś podziwiać w budynku przedszkola, nad którym czuwa od teraz Król Maciuś I.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *