Przedszkolaki z “Jelonka” uczciły Święto Niepodległości

Box2 Łysomice

W Przedszkolu Publicznym „Jelonek” w Papowie Toruńskim odbyła się uroczysta akademia upamiętniająca 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Dzieci śpiewały hymn, patriotyczne piosenki i tańczyły tradycyjne tańce ludowe.

Z okazji Święta Niepodległości wszystkie grupy przedszkolaków zebrały się w piątek 8. listopada, aby świętować wyjątkowy dla Polaków dzień. W uroczystości w „Jelonku” wzięli udział: wójt gminy Łysomice Piotr Kowal, przewodniczący Rady Gminy Robert Kożuchowski oraz radni gminy Łysomice Emilia Zielińska, Artur Lubomski, Krystian Polak oraz Marek Fiedler, inspektor ds. oświaty i zdrowia. Uroczystą inscenizację z okazji Święta Niepodległości zaprezentowały 5-latki z grupy „Sowy”.

REKLAMA

Dzieci ubrane w stroje w narodowych barwach (dziewczynki – białe bluzki i czerwone spódniczki, chłopcy w białych koszulach i czerwonych krawatach), z przypiętymi kotylionami zatańczyły poloneza na otwarcie akademii.

Następnie dzieci odśpiewały hymn państwowy. Opiekunka zapytała podopiecznych, które urodziny obchodzi Polska. Dyrektorka przedszkola Joanna Wojtulska powitała zebranych gości.

Część artystyczna zaczęła się od recytacji wierszyka „Kto ty jesteś? Polak mały”, jeden z chłopców zadawał pytania, a pozostałe dzieci odpowiadały na nie zgodnym chórem, recytując wersy ze znanego wierszyka.

Później podopieczni „Jelonka” deklamowali patriotyczne wierszyki przystosowane do wieku dzieci i aprobowane przez pedagogów. Wybrzmiały takie utwory jak „Piękna jest nasza ziemia”, „Co to jest niepodległość”, „Niepodległa Polska” czy znany wierszyk o Józefie Piłsudskim („Wie to każde polskie dziecię,/ kto to jest na tym portrecie,/ Kto to jest ten pan w mundurze,/ Czyje brwi i wąsy duże,/ Czyj ten uśmiech niesurowy/ Gdy patrzy na dziatek głowy”.
Na zakończenie swoich występów dzieci odtańczyły krakowiaka i zaśpiewały „Pierwszą kadrową”.

Akademia z okazji Święta Niepodległości organizowana była w przedszkolu „Jelonek” po raz trzeci. Dzieci przygotowały się do występów od początku roku szkolnego – mówi Joanna Wojtulska, dyrektor przedszkola.

Zapytaliśmy, jak rozmawiać z dziećmi o patriotyzmie i Święcie Niepodległości.

– Podkreślamy, że to miłość. Miłość do ojczyzny, przywiązanie do barw narodowych, do kultury. Po prostu miłość – mówi dyrektor Wojtulska. – Przy okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja, choć nie było akademii, też rozmawialiśmy – o kolorach ojczystych, co znaczy kolor biały, opowiedzieliśmy legendę o Lechu, Czechu i Rusie, skąd pochodzi symbol orła białego, czym jest miłość do „małej ojczyzny”.

W tym roku po raz kolejny przedszkole „Jelonek” włączyło się w ogólnopolską akcję „Szkoła do hymnu”, w ramach której o symbolicznej godz. 11.11, po występach artystycznych wspólnie zostały odśpiewane cztery zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”. W przedsięwzięciu tym wzięły udział wszystkie dzieci z Przedszkola Publicznego „Jelonek” w Papowie Toruńskim oraz filiach w Turznie, Gostkowie, Zakrzewku, Łysomicach i Lulkowie.

Na zakończenie uroczystości oddano głos wójtowi gminy Łysomice Piotrowi Kowalowi.

– Niezmiennie cieszę się, że nasi mali obywatele mają tyle wiedzy patriotycznej, umieją śpiewać piosenki patriotyczne i recytować wiersze. Chciałbym podziękować wszystkim, a zwłaszcza małym autorom za świetny, wspaniały występ, a przede wszystkim – za ogromną wiedzę o historii Polski. Rocznica odzyskania niepodległości oznacza dla nas przede wszystkim wolność całego narodu. Możemy uczyć się w języku polskim, uczyć historii, uczyć języka, uczyć kultury. To jest dorobek naszych poprzedników, o których poprzez wiersze, piosenki, zwyczaje pamiętamy. Uczcie się historii. Przed wami jeszcze wiele lat nauki historii. Cieszę się, że w tak młodym wieku macie już tak dużą wiedzę. Gratuluję!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *