Przedszkolaki z Chełmży w projekcie “Piękna nasza Polska cała” [ZDJĘCIA]

Box2 Chełmża Fotogalerie Wiadomości
fot. nadesłane

Przedszkole Miejskie nr 2 w Chełmży wzięło udział w projekcie “Piękna nasza Polska cała”. W ramach niego placówka zorganizowała wiele wydarzeń upamiętniających 100-lecie Niepodległości Polski.

Projekt “Piękna nasza Polska” ma nie tylko kształtować postawy patriotyczne u najmłodszych czy uwrażliwić ich na piękno, folklor i tradycje Polski, ale też kształtować tożsamość narodową dzieci.

REKLAMA

Na czym on polegał? Na realizacji 11 spośród 20 zadań dotyczących edukacji patriotycznej. Zajęcia, które odbyły się w Przedszkolu Miejskim nr 2 w Chełmży, były bardzo różnorodne.

Przedszkolaki uczyły się wiersza Władysława Bełzy “Katechizm polskiego dziecka”, podstawowych kroków „Kujawiaka” i miniukładu tanecznego do tańca w parach do utworu „Czerwone jabłuszko”.

W placówce został zorganizowany kącik “Piękna nasza Polska cała” o tematyce folkowej i patriotycznej. “Biało-czerwone bukiety” – to hasło konkursu plastycznego z okazji 100-lecia Niepodległości Polski.

Najmłodsi mieszkańcy Chełmży mogli także poznać bliżej dzieje Chełmży. Wszystko za sprawą zajęć “Szlakiem historii”, które odbyły się w Izbie Muzealnej przy Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chełmży. Posadzili też z burmistrzem Chełmży “Drzewo Pamięci”, które upamiętni 100. rocznicę odzyskania Niepodległości.

Społeczność przedszkola wzięła też udział w zabawach ludowych i grach z dzieciństwa ich dziadków. Przedszkolacy świetnie poradzili sobie z grą w klasy czy chłopka.

– Zrobiliśmy wielkie pranie do piosenki „Praczki” oraz sprzątaliśmy w ogrodzie z piosenką „Pradziadziuś” – wspominają. – Najwięcej radości przyniosły dzieciom tak popularne kiedyś zabawy jak: Kółko graniaste, Mam chusteczkę haftowaną, Ojciec Wirgiliusz, Jawor, jawor czy Stary niedźwiedź mocno śpi.

Oprócz tego dzieci z grup 4-, 5-, 6-latków wzięły udział w Poranku Niepodległościowym, a także wspólnym śpiewaniu “Mazurka Dąbrowskiego” (aż cztery zwrotki). Uczyły się też wspólnie z rodzicami, harcerzami i członkami chóru “Cecylia” piosenki “Rodzinny Kraj”.

Po zakończeniu projektu placówka otrzymała certyfikat. Ale na tym nie koniec. W placówce wciąż się odbywają i będą odbywać zajęcia i zabawy związane z poznawaniem sylwetek sławnych Polaków m.in. Fryderyka Chopina i Jana Brzechwy.

Tagged
Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu. Miłośnik architektury modernistycznej, piewca Rubinkowa.
http://fb.me/wojciech.giedrys

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *