Przed nami VIII edycja Toruńskiej Olimpiady Osób Niepełnosprawnych

Box2 Sport
Fot. Adam Zakrzewski / archiwum

Pływanie, piłka nożna, kręgle, lekkoatletyka, a nawet wspinaczki! Czy po raz kolejny niepełnosprawni podejmą wyzwanie i udowodnią, że w sporcie prześcignąć mogą nawet i całkowicie zdrowe fizycznie osoby? Już 25 maja rusza VIII edycja Toruńskiej Olimpiady Osób Niepełnosprawnych.

W rywalizacji sportowej udział wezmą osoby niepełnosprawne bez względu na stopień i rodzaj niepełnosprawności, wiek czy płeć. Jest to święto toruńskie, ale uczestników nie brakuje z całej Polski. Czy tylko z Polski?

REKLAMA

– Dwa lata temu w wydarzeniu udział wzięli również przedstawiciele z Niemiec – informuje Seweryn Smorga z Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Toruniu. – Oczekujemy ok. 450 uczestników. Cały sztab wraz z opiekunami osób niepełnosprawnych liczyć będzie 1000 osób.

Po raz kolejny miasto Toruń pokazuje potrzeby środowisk, na które niejeden przeciętny obywatel zazwyczaj nie zwraca uwagi. Nareszcie będą miały swoje pięć minut.

– W Toruniu wiele osób zajmuje się rehabilitacją zawodową osób niepełnosprawnych. Ich aktywność często ogranicza się jednak tylko do tej grupy, którą oni reprezentują. Mówimy w tym momencie o stowarzyszeniach, fundacjach, o szkołach specjalnych. Teraz to przenikanie się tych grup, uczenie się od siebie nawzajem jest najważniejsze. Inaczej funkcjonujemy w grupie, którą znamy, a inaczej funkcjonujemy w grupach, które widujemy raz do roku.

Wiele atrakcji i wsparcie w rehabilitacji – to cel tegorocznego wydarzenia. Na uczestników czeka mnóstwo konkurencji. Są to przede wszystkim: piłka nożna, kręgle, konkurencje siłowe, lekkoatletyka, wioślarstwo halowe, tenis stołowy, bilard, boule oraz wspinaczki. Większość rozgrywek odbędzie się na stadionie, ale nie tylko! Rywalizacja w konkurencji – tenis stołowy będzie miała miejsce na lodowisku Tor Tor.

– Oczywiście nie będziemy grać na łyżwach – dodaje Seweryn Smorga. – W tym momencie lodowisko jest całkowicie przygotowane do tego, żeby osoby niepełnosprawne mogły wziąć udział w konkurencjach. Po pierwsze, rzeczywiście jest to promocja tych obiektów sportowych, które mamy. Oni przyzwyczaili się do tego, że mogą korzystać z naszych obiektów zarówno w ramach rekreacji, jak i rehabilitacji. Po drugie, funkcjonuje wiele sekcji sportowych osób niepełnosprawnych. Ta aktywność przerzuciła się już w taką głębszą pasję.

Trzeba pamiętać jednak, że wielu uczestników jest niepełnosprawnych w stopniu znacznym. W tym przypadku aktywność sportowa ma nieco inną formę. Wtedy takim wyczynem jest sama chęć uczestnictwa w rywalizacji. Mimo tego wielu niepełnosprawnych zajmuje się sportem zawodowo. Są osoby, które uczą się w szkołach specjalnych, uczestniczą w zajęciach warsztatu terapii zajęciowych czy w innych rodzajach aktywności. Sport jest wówczas dopełnieniem tej aktywności codziennej.

– Wyczynem jest to, że wśród aktywności codziennej, którą osoby te podejmują, są w stanie znaleźć czas na sport – dodaje Seweryn Smorga. – Można by było wyselekcjonować spośród tych niepełnosprawnych grupę, która ma się tym zajmować wyczynowo. Trzeba byłoby jednak po pierwsze wielu lat doświadczeń. Po drugie musieliby oni poddać się mocno temu reżimowi sportowemu. To nie o to chodzi, żeby oni tylko tym się zajmowali.

Połączeniem części aktywnej z kulturalną będzie występ toruńskiego zespołu Manchester w nowym składzie. Grupa nagrodzona została przez radio WAWA Złotym Dziobem.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *