Przed nami jeszcze kilka dni ferii w łysomickich bibliotekach

Box2 Łysomice Wiadomości

Wszystkie filie Gminnej Biblioteki Publicznej w Łysomicach przygotowały dla dzieci bogaty program zajęć feryjnych. Najmłodsi nie będą mogli narzekać na nudę. W zimowej akcji biorą udział biblioteki w Gostkowie, Kamionkach Dużych, Lulkowie, Ostaszewie, Turznie, Zakrzewku i oczywiście w Łysomicach.

Od 27 stycznia do 9 lutego w głównej siedzibie biblioteki w Łysomicach oraz we wszystkich jej sześciu filiach będą odbywać się różnorodne zajęcia. W Łysomicach odbędą się między innymi zajęcia plastyczne „Zakręcone obrazki” czy warsztaty kulinarne. Chętne dzieci będą mogły własnoręcznie upiec rogaliki i pizzę. Czeka ich także styropianowe szaleństwo.

REKLAMA

Atrakcje w Gostkowie będą odbywać się od poniedziałku do piątku przez całe dwa tygodnie ferii. Dzieci mogą liczyć na trzy godziny zabawy. Za nami malowanie odlewów gipsowych i kreatywne zajęcia z decoupage. Mali uczestnicy zajęć mogli nadać nowe życie starym przedmiotom, ozdabiając je papierowymi wzorami. Ciekawą formą aktywności była próba stworzenia biżuterii z wykorzystaniem druciku i koralików. Dzieci wzięły także udział w pierwszej części zabaw fotograficznych, które zostały zrealizowane pod hasłem „Poznajemy nasze sołectwo”. Druga część przed nami! Biblioteka w Gostkowie zaplanowała także wspólne czytanie książek w plenerze, tworzenie kolażu ze zdjęć, praktyczną naukę recyklingu i biegi przełajowe. Zwieńczeniem ferii będzie ognisko z kiełbaskami.

Zajęcia w Kamionkach Dużych dedykowane są dla fanów plastyki i kulinariów. W poprzednich dniach dzieci lepiły wielkiego bałwana z makulatury i płótna, tworzyły oszronione gałązki z wykorzystaniem styropianu, a także piekły gofry i ciasteczka bakaliowe. W następnych dniach będą mogły uszyć futerał na telefon i zrobić sałatkę warzywną. Organizatorzy nie zapomnieli o edukacji. 

Zaplanowaliśmy dwie pogadanki. Nie będą miały charakteru umoralniającego, to nie będzie specjalistyczny wykład. Chodzi o to, aby uwrażliwić dzieci na pewne kwestie. Porozmawiamy o grzeczności, zasadach zachowania się w grupie i kulturze języka. Druga pogadanka będzie o zdrowym żywieniu i szkodliwości konserwantów w słodyczach – tłumaczyła Wiesława Gajkowska z biblioteki w Kamionkach Dużych.

W Lulkowie najmłodsi mieli już okazję malować na tkaninie, upiec pizzę, a także wziąć udział w konkursach sportowych i warsztatach mydlarskich. W planach są jeszcze między innymi zajęcia sensoryczne i uroczysty bal karnawałowy.

Dzieci z Lulkowa będą również mogły pojechać na wycieczkę do gospodarstwa agroturystycznego. Jedną z atrakcji na miejscu będzie gra w mini golfa – mówiła Jolanta Rumocka z biblioteki w Lulkowie.

Ostaszewo w tym roku postawiło na zabawy ruchowe, łamigłówki i gry planszowe oraz liczne quizy. Dzieci wykonają ciekawe ozdoby z guzików i dowiedzą się, czym jest scrapbooking. 

Będziemy wykonywać kartki okolicznościowe. Użyjemy do tego różnych materiałów, kawałków papieru, wstążeczek, koralików. Mamy też specjalną maszynkę do wycinania wzorków z papieru, na przykładów kwiatków albo serduszek – wyjaśniała Monika Wicherek z biblioteki w Ostaszewie.

Podobne aktywności zorganizuje biblioteka w Turznie. Ciekawą inicjatywą tej filii będzie możliwość wykonania kolorowych świeczek żelowych. Z kolei w Zakrzewku na dzieci czeka tworzenie ludzików z plasteliny i układanie krzyżówek o Toruniu. Planowane jest też projektowanie strojów karnawałowych.

Będziemy szyć stroje z różnych tkanin, na przykład z krepy. Dzieci najpierw przygotują przebrania, a następnego dnia wystąpią w nich na dyskotece karnawałowej – opowiadała Teresa Sitko z biblioteki w Zakrzewku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *