Projekt fotograficzny dla mieszkańców gminy Łubianka

Box2 Łubianka Wiadomości
fot. Pixabay

We wrześniu na terenie gminy Łubianka zostaną zorganizowane warsztaty fotograficzne. 80 najlepszych zdjęć, wykonanych przez ich uczestników, stanie się trzonem wystawy stałej w BCK. Projekt grantowy „Gmina Łubianka w obiektywie” pochłonie ok. 8 tys. zł.

Nowa siedziba Biblioteki – Centrum Kultury w Łubiance została oddana do użytku w 2018 r., łącznie z salą wystaw. Od tego momentu zostało już zorganizowanych kilka wystaw czasowych, jednak do tej pory nie ma wystawy stałej, którą można by oglądać pomiędzy wystawami czasowymi.

REKLAMA

Stwierdziliśmy, że przedmiotem stałej ekspozycji powinna być nasza gmina. Najprościej byłoby podjąć współpracę z profesjonalnym fotografem, ale nie o to nam chodziło. Chcieliśmy zaktywizować naszą lokalną społeczność i pokazać gminę widzianą ich oczami – opowiada Danuta Kwiatkowska, dyrektorka BCK w Łubiance.

Tak zrodził się pomysł wystawy fotograficznej, na której znalazłyby się prace mieszkańców gminy. Organizatorom zależało jednak, aby były to zdjęcia reprezentacyjne. BCK w Łubiance stworzyła projekt warsztatów fotograficznych pn.: „Gmina Łubianka w obiektywie” w ramach Projektu Grantowego Lokalnej Grupy Działania „Ziemia Gotyku” realizowanego ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Łącznie na zorganizowanie warsztatów udało się pozyskać ok. 8 tys. zł. Warsztaty będą poświęcone kulturowym, przyrodniczym i historycznym walorom gminy Łubianka i staną się jednym z narzędzi upowszechniania lokalnego dziedzictwa.

Z jednej strony zależy nam na tym, aby utrwalić piękno naszej gminy, ale z drugiej chcielibyśmy także, aby nasi nowi mieszkańcy mogli ją lepiej poznać – tłumaczy Danuta Kwiatkowska. 

Nabór do projektu rozpocznie się 14 sierpnia. Warsztaty prowadzone będą we wrześniu dla 10 osób przez Toruńską Szkołę Fotografii. Liczy się kolejność zgłoszeń. Planowane jest przeprowadzenie 20 godzin teorii, realizowanych w siedzibie BCK.

Potem ruszamy w plener. Grupa wybierze 80 najlepszych zdjęć, wykonanych właśnie w trakcie zajęć terenowych. Zostaną one wydrukowane w formacie A3 i będą stanowić trzon wystawy – tłumaczy Danuta Kwiatkowska. – Podsumowanie projektu dla uczestników, zaproszonych gości i wszystkich chętnych oraz otwarcie wystawy fotograficznej planowane jest w październiku.

Projekt przeznaczony jest dla osób, które ukończyły 13. rok życia. Organizatorzy zapewniają uczestnikom niezbędny do realizacji warsztatów sprzęt fotograficzny, zadbają także o transport na terenie gminy. 

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *