Program teleopieki domowej. Bransoletki mają ratować życie seniorom

Box2 Samorząd Województwa Wiadomości Województwo
Fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Urząd Marszałkowski w Toruniu realizuje program teleopieki domowej. Dzięki specjalnym bransoletkom, seniorzy mogą wezwać pomoc w przypadku nagłego pogorszenia stanu zdrowia. To rozwiązanie, które może uratować życie. Do partnerstwa z samorządem województwa w realizacji programu dołączyło 78 miast i gmin z regionu.

System teleopieki domowej wdrożony jest na razie pilotażowo. Jego zadaniem jest pomoc seniorom w sytuacjach zagrożenia. Jest to możliwe dzięki specjalnym bransoletkom służącym do szybkiego wzywania pomocy oraz działającemu całodobowo centrum operacyjnemu. Całość koordynuje marszałkowski Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Toruniu.

REKLAMA

Obecnie program obejmuje 210 osób, choć są wyraźne sygnały, że zapotrzebowanie jest dużo większe. Dlatego ROPS prowadzi prace nad poszerzeniem programu. Jeszcze w tym roku rozdysponowanych ma zostać 3 tys. bransoletek. Trafią do mieszkańców 78 miast i gmin, które zdecydowały się dołączyć do marszałkowskiego programu. Osoby mieszkające na ich terenie mogą zgłosić się bezpośrednio do realizatorów programu.

– Ten bardzo potrzebny program adresowany jest do mieszkających samotnie osób starszych. Chcemy, by mogli z niego korzystać wszyscy potrzebujący, ale do tego niezbędne jest partnerstwo samorządów gminnych. Samorząd województwa, który wziął na siebie lwią część kosztów i wszystkie przygotowania do wdrożenia systemu, od wielu miesięcy prowadzi rozmowy z samorządowcami w całym regionie przekonując ich do partycypacji w programie. Cieszę się, że partnerstwo w ogólnowojewódzkim systemie opiekuńczym zadeklarowało blisko osiemdziesiąt samorządów. To właściwa odpowiedź na obecne wyzwania, a także na oczekiwania środowisk seniorskich – przekonuje marszałek województwa Piotr Całbecki.

W dalszym etapie planowane jest wsparcie sąsiedzkie, czyli pakiet usług pomocowych dla seniorów, które świadczyć będą osoby mieszkające w sąsiedztwie. Chodzi tu o robienie zakupów, przygotowywanie posiłków, pomoc w dotarciu do lekarza czy wreszcie w samej obsłudze bransoletki.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *