Profilaktyka dla seniorów. Ruszają bezpłatne szczepienia przeciw pneumokokom

Box2 Samorząd Województwa Wiadomości Województwo
W ramach marszałkowskich programów mieszkańcy regionu mogą liczyć na bezpłatne badania profilaktyczne i szczepienia, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Osoby powyżej 65 roku życia mogą skorzystać z bezpłatnych szczepień w ramach marszałkowskiego programu profilaktyki zakażeń pneumokokowych. Do końca 2020 roku zaszczepionych zostanie ponad 1,7 tys. seniorów. Zapisy telefoniczne już ruszyły. 

– Pneumokoki to groźne bakterie, które są przyczyną wielu poważnych chorób. Profilaktyka to wciąż jedno z najsłabszych ogniw w systemie publicznej służby zdrowia. Naszymi programami odpowiadamy na oczekiwania społeczne – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

REKLAMA

Z programu skorzystać mogą seniorzy, którzy zamieszkują powiaty, gminy i miasta, znajdujące się na liście realizatorów. Ponadto, nie mogły być wcześniej szczepione przyciw pneumokokom i muszą znajdować się w podwyższonej grupie ryzyka, tj. leczone z powodu przewlekłego nieżytu oskrzeli i dychawicy oskrzelowej. Połowę kosztów programu pokryją w tym roku jego partnerzy – łącznie 27 powiatów, gmin i miast. Samorząd województwa na realizację programu zarezerwował ponad 270 tys. zł. Koordynacją programu zajmuje się Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. T. Browicza w Bydgoszczy. W latach 2016-2019 skorzystało z niego ponad 3,3 tys. osób.

To jednak nie jedyny prowadzony przez Urząd Marszałkowski program profilaktyki zdrowotnej. W tym roku kontynuowane mają być również badania w kierunku wykrywania zakażeń Wirusowego Zapalenia Wątroby (WZW) typu B i C, badania przesiewowe w kierunku tętniaka aorty brzusznej, program profilaktyki i wczesnego wykrywania nowotworów jelita grubego, a także program profilaktyki upadków.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *