Priorytet edukacja [FELIETON]

Box2 Felietony i opinie
Arkadiusz Myrcha, poseł na Sejm RP (fot. Łukasz Piecyk)

Od wielu miesięcy obserwujemy stan najwyższego napięcia pomiędzy środowiskami oświatowymi a rządem PiS. Stan, który został zapoczątkowany fatalną w skutkach tzw. deformą edukacji i likwidacją gimnazjów, a kończy się wyjątkowo aroganckim postępowaniem rządu w trakcie negocjacji podwyżek.

I przez całe te trzy lata rząd konsekwentnie ignorował głos pracowników oświaty. Dlatego też całe środowisko, nauczyciele i pracownicy administracji, w sposób wyjątkowo solidarny i zmobilizowany przystąpiło do batalii o godne płace. Nawet sprzyjająca PiS NSZZ „Solidarność” podzieliła się wewnątrz.

REKLAMA

Od warunków panujących w szkołach zależy jakość kształcenia kolejnych pokoleń Polaków. Dlatego ta blisko milionowa grupa pracowników oświaty musi mieć zapewnione warunki dobrej pracy i godnej płacy.

Rząd PO – PSL dokładał wszelkich starań, by te postulaty realizować. Udało się zapewnić miliardy złotych na remonty i docieplanie szkół wraz z boiskami i placami zabaw. Nauczycielom zaś, pomimo potężnego światowego kryzysu, łączne podwyżki o blisko 40 proc. w ciągu pięciu lat. I aż serce ściska ze smutku, jak się obserwuje działania PiS, który nie dość, że zmarnował trzy lata dobrej koniunktury, to sam dołożył w oświacie wiele problemów.

Gabinet Cieni PO przygotował kompleksowy program naprawy polskiej edukacji po ruinie PiS. Powstanie niezależna od polityków Komisja Edukacji Narodowej, która odegra kluczową rolę w kreowaniu podstaw programowych.

Zrezygnujemy z zadań domowych. Postawimy na kreatywne, a nie odtwórcze nauczanie. Odejdziemy od wprowadzonych przez minister Zalewską kryteriów oceny nauczyciela i zmienimy ścieżkę awansu. I oczywiście zrealizujemy postulaty płacowe.

Jeżeli chcemy, aby Polska się dynamicznie rozwijała, to edukacja musi być priorytetem.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *