Priorytet edukacja [FELIETON]

Box2 Felietony i opinie
Arkadiusz Myrcha, poseł na Sejm RP (fot. Łukasz Piecyk)

Od wielu miesięcy obserwujemy stan najwyższego napięcia pomiędzy środowiskami oświatowymi a rządem PiS. Stan, który został zapoczątkowany fatalną w skutkach tzw. deformą edukacji i likwidacją gimnazjów, a kończy się wyjątkowo aroganckim postępowaniem rządu w trakcie negocjacji podwyżek.

I przez całe te trzy lata rząd konsekwentnie ignorował głos pracowników oświaty. Dlatego też całe środowisko, nauczyciele i pracownicy administracji, w sposób wyjątkowo solidarny i zmobilizowany przystąpiło do batalii o godne płace. Nawet sprzyjająca PiS NSZZ „Solidarność” podzieliła się wewnątrz.

REKLAMA

Od warunków panujących w szkołach zależy jakość kształcenia kolejnych pokoleń Polaków. Dlatego ta blisko milionowa grupa pracowników oświaty musi mieć zapewnione warunki dobrej pracy i godnej płacy.

Rząd PO – PSL dokładał wszelkich starań, by te postulaty realizować. Udało się zapewnić miliardy złotych na remonty i docieplanie szkół wraz z boiskami i placami zabaw. Nauczycielom zaś, pomimo potężnego światowego kryzysu, łączne podwyżki o blisko 40 proc. w ciągu pięciu lat. I aż serce ściska ze smutku, jak się obserwuje działania PiS, który nie dość, że zmarnował trzy lata dobrej koniunktury, to sam dołożył w oświacie wiele problemów.

Gabinet Cieni PO przygotował kompleksowy program naprawy polskiej edukacji po ruinie PiS. Powstanie niezależna od polityków Komisja Edukacji Narodowej, która odegra kluczową rolę w kreowaniu podstaw programowych.

Zrezygnujemy z zadań domowych. Postawimy na kreatywne, a nie odtwórcze nauczanie. Odejdziemy od wprowadzonych przez minister Zalewską kryteriów oceny nauczyciela i zmienimy ścieżkę awansu. I oczywiście zrealizujemy postulaty płacowe.

Jeżeli chcemy, aby Polska się dynamicznie rozwijała, to edukacja musi być priorytetem.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *