Premier odmraża gospodarkę, ale nie gastronomię. Są nowe obostrzenia

Box2 Wiadomości
.

Premier Mateusz Morawiecki poinformował dziś o planie rządu na najbliższe miesiące. Wciąż zamknięte zostają lokale gastronomiczne, siłownie, instytucje kultury czy szkoły. Co się zmieni?

– Przed nami pewien okres, który nazywamy: 100 dni solidarności – na końcu tego okresu jest wysoce prawdopodobne, że będzie dostępna szczepionka. Duża część populacji zaszczepionej pozwoli szybko przerwać łańcuch zakażeń – mówił na dzisiejszej konferencji prasowej premier.

REKLAMA

Do 29 listopada miały obowiązywać ogłoszone już wcześniej restrykcje. Teraz wiadomo, że po tym okresie otwarte zostaną placówki handlowe, pod warunkiem najwyższego reżimu sanitarnego.

– Konsultowaliśmy się też z innymi branżami, ale idziemy za radą naszych epidemiologów i pozostawiamy nadal zamknięte pozostałe placówki. To ważne, by uratować tysiące miejsc pracy, ale też utrzymać w ryzach przyrost zakażeń – podawał premier.

Przedłużone zostaje zamknięcie szkół. Uczniowie zdalne nauczanie odbywać będą przynajmniej do końca roku. Inaczej wyglądać będą także ferie – dla wszystkich odbędą się w jednym terminie, bez dotychczasowego podziału na województwa.

– W przypadku szkół zdecydowaliśmy o kontynuacji zamknięcia szkół do 23-24 grudnia, a następnie podjęliśmy decyzję, że przerwa edukacyjna w szkołach będzie od 4 do 17 stycznia dla wszystkich – wyjaśniał Mateusz Morawiecki.

– Te zasady, o których mówię: odpowiedzialność, solidarność, dyscyplina od 28 listopada do 18 stycznia. Potem być może wrócimy do zasad strefy czerwonej, żółtej zielonej. Ta poprawa sytuacji to wciąż kwestia, która zależy od naszej dyscypliny – dodawał premier.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *