Premier Morawiecki pojawił się w Chełmży. “Sytuacja budżetu państwa jest bardzo dobra”

Box2

Premier Mateusz Morawiecki odwiedził Chełmżę. Spotkania na rynku z mieszkańcami nie było, było za to wręczanie voucherów samorządowcom w ramach Funduszu Inwestycji Samorządowych. Premier podkreślał wagę wsparcia dla społeczności lokalnych. Nie zabrakło także odwołań do kandydata na prezydenta RP w II turze wyborów, Rafała Trzaskowskiego.

Premiera Mateusza Morawieckiego powitał Marek Olszewski, starosta toruński.

REKLAMA

Samorząd tak naprawdę rozumie ten, kto dostrzega jego problemy i w pomaga w sytuacjach dla niego trudnych. W tym trudnym czasie, kiedy samorządy zmagają się ze skutkami epidemii, kiedy pojawią się ograniczenia w budżetach własnych, pomoc ze strony państwa jest bezcenna – rozpoczął Marek Olszewski, starosta toruński.

Starosta Marek Olszewski nawiązał do celu wizyty premiera Morawieckiego, a więc wręczenia samorządowcom voucherów w ramach Funduszu Inwestycji Samorządowych. Ten fundusz – jak podkreślał starosta – jest teraz samorządom szczególnie potrzebny.

To dla mnie radosna chwila, kiedy wspólnie możemy rozmawiać o inwestycjach – zaczął swoje przemówienie premier Mateusz Morawiecki. – Inwestycje to najlepszy sposób wyjścia z kryzysu. Właśnie dlatego zdecydowaliśmy się wykorzystać dobry stan finansów państwa i nie czekać na to, aż samorządy popadają, a firmy zbankrutują. Postanowiliśmy działać tu i teraz.

Premier nawiązał do zakończonych wypłat pomocy suszowej, które pochłonęły łącznie 2.5 mld zł.

Warto, żeby nasi przyjaciele rolnicy i wszyscy zainteresowani wiedzieli, że to ponad 5 razy więcej niż w przypadku podobnej suszy kilka lat temu wypłacał rząd Platformy Obywatelskiej i to w czasach, kiedy w rządzie był pan Trzaskowski. To warto zaznaczyć – mówił premier Morawiecki. – Pan Trzaskowski lubi mówić o samorządzie. Zapytajcie się jednak swoich kolegów i koleżanek, jak sytuacja wyglądała z punktu widzenia subwencji samorządowej w latach 2013, 2014, 2015… Przypomnę, że w tym czasie w rządzie był pan Trzaskowski. Ja nie przypominam sobie takiej pomocy, jak jest teraz.

Premier podkreślił, że rząd PiS przeznacza w tej chwili na pomoc samorządom 6 mld zł.

Uratowaliśmy ok. 20 tys. firm i ponad 200 tys. miejsc pracy – zaznaczał premier Morawiecki.

Szef rządu nawiązał także do roli obecnie urzędującego prezydenta Andrzeja Dudy w tworzeniu Funduszu Inwestycji Samorządowych, którego był pomysłodawcą.

Wsparcie inwestycji w gminach i powiatach pochodzi w całości z budżetu państwa. Podkreślam to, bo konkurent prezydenta Andrzeja Dudy celowo wprowadza w błąd opinię publiczną. Sytuacja budżetu jest bardzo dobra. Nasi adwersarze chcieliby, żeby była zła, bo im się w głowie nie mieści, że można wychodzić z takiego kryzysu tak obronną ręką – wyjaśniał premier Morawiecki.

Po przemówieniu, na koniec spotkania, nastąpiło symboliczne wręczenie czeków przedstawicielom powiatu golubsko-dobrzyńskiego, grudziądzkiego i toruńskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.