Pracuj w Toruniu, zamieszkaj pod miastem

Materiały partnera
Dobudowa do budynku wielorodzinnego przy ul. Rataja 1 w Lubiczu została oddana do użytkowania w maju 2019 r.

Szukasz mieszkania w atrakcyjnej cenie i doskonałej lokalizacji? Spółdzielnia Mieszkaniowa w Lubiczu, położona jedynie kilkanaście kilometrów od centrum Torunia, oferuje najniższe stawki na lokalnym rynku – 3900 za m2 w nowo budowanych lokalach. Ale rewelacyjna cena za m2 to nie wszystko – w SM Lubicz bardzo niskie są także koszty eksploatacyjne. SM Lubicz inwestuje w nowoczesne kotłownie, które pozwolą znacząco ograniczyć rachunki za ogrzewanie.

Spółdzielnia Mieszkaniowa w Lubiczu powstała w 1982 r. Największy rozkwit spółdzielni przypada na lata 90., gdy zaistniała dobra koniunktura zarówno dla rozwoju spółdzielni, jak i pozyskiwania kredytów mieszkaniowych.

-Przez cały okres działalności Spółdzielnia Mieszkaniowa w Lubiczu nie miała większych problemów zarówno z pozyskiwaniem kredytów mieszkaniowych, jak i w relacjach z kontrahentami czy wreszcie z własnymi mieszkańcami, poza sprawą drogiego ciepła z kotłowni osiedlowej, która została przystosowana do potrzeb 5-6 tys. odbiorców, a nie – jak to jest w rzeczywistości – tylko 600 rodzin. Stąd przyczyna wyższej ceny za ciepło, o której przez pewien czas było głośno w przestrzeni publicznej – tłumaczy Władysława Sadowska, prezes SM w Lubiczu. – Aby pomniejszyć dolegliwości finansowe dla mieszkańców, Walne Zgromadzenie Członków w 2016 r. podjęło uchwałę o realizacji dobudowy jednej klatki do budynku przy ul. Kołłątaja 10 wraz z kotłownią budynkową, zaś w kolejnych latach takie same uchwały zapadały dla istniejących budynków przy ul. Rataja 1, Kołłątaja 3 i Kołłątaja 6.

Spółdzielnia Mieszkaniowa w Lubiczu aktualnie realizuje dobudowę jednej klatki do budynku przy ul. Kołłątaja 3 wraz z kotłownią budynkową. Dobudowy do budynków przy ul. Kołłątaja 10 i ul. Rataja 1 zostały już zrealizowane. 

– Analiza kosztów ciepła na powstałych kotłowniach budynkowych wskazuje wprost na znaczne oszczędności w budżecie domowym mieszkańców – mówi prezes SM w Lubiczu Władysława Sadowska. – Mieszkańcy odczują to po spłacie należności za kotłownię, która odbywa się w ten sposób, że za swoją część kotłowni nowi nabywcy, zamieszkali na dobudowach, zapłacili w cenie wkładu budowlanego, zaś dotychczasowi mieszkańcy tzw. starych części budynku spłatę za kotłownię w swojej części uiszczają z oszczędności na cieple, a następnie jako odrębną pozycję przypisu w opłatach należnych spółdzielni. Cała należność za kotłownię jest rozłożona na lata, tak by mieszkańcy jak najmniej odczuli to w swoich budżetach domowych.

Zastosowanie nowoczesnych rozwiązań grzewczych sprawia, że lokale w Spółdzielni Mieszkaniowej w Lubiczu stają się bardzo atrakcyjne m.in. dla mieszkańców pobliskiego Torunia.

– Mieszkania na tzw. dobudowach sprzedają się jak przysłowiowe „ciepłe bułeczki”, a to z tego względu, że spółdzielnia posiada atrakcyjną cenę za m2, która aktualnie wynosi 3900 zł – mówi prezes Władysława Sadowska. – W porównaniu z cenami u deweloperów w okolicznych miejscowościach to nawet blisko dwa razy taniej.

W przyszłości spółdzielnia chce wygasić kotłownię osiedlową, a na terenie tej nieruchomości zrealizować kolejny wielorodzinny budynek mieszkalny.

– Po zakończeniu dobudów w tych budynkach, w których nie będzie możliwości ich dalszego realizowania, spółdzielnia postanowi o powstaniu kotłowni jednobudynkowych po akceptacji Walnego Zgromadzenia Członków oraz rozpoznaniu możliwości kredytowania tychże kotłowni – deklaruje prezes SM w Lubiczu. – Jesteśmy przekonani, że przy akceptacji naszych mieszkańców opisane powyżej przedsięwzięcia inwestycyjne zostaną w pełni zrealizowane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.