Prace przy renowacji kamienicy przy ul. Grudziądzkiej w Chełmnie zbliżają się do końca

Box2 Wiadomości
fot. nadesłane

Remont jednej z najstarszych chełmińskich kamienic rozpoczął się wiosną 2020 r. i jest już na finiszu. Epidemia koronawirusa pokrzyżowała część planów i nie obyło się bez przestojów. Obecny stan budynku z ukończoną elewacją już cieszy jednak oko, a będzie jeszcze lepiej.

Mieszkańcy mogą już podziwiać ukończoną elewację głównego budynku przy ul. Grudziądzkiej 36. Do tej pory wymieniono wszystkie instalacje wewnętrzne i dach, ściany zostały ocieplone, wybudowano także osobną klatkę schodową wraz z windą. Nad szybem windy zainstalowano szklany dach. W chwili obecnej trwają intensywne prace wykończeniowe. To zadanie wymagające współpracy z konserwatorem zabytków ze względu m.in. na zabytkową sień obiektu.

REKLAMA

Z większych zadań czeka nas jeszcze przede wszystkim przemalowanie elewacji na oficynie. Pozostały także prace wykończeniowe wewnątrz, czyli malowanie oraz montaż oświetlenia i gniazdek. Do tego instalacja wyposażenia, m.in. w sali komputerowej – zdradza szczegóły Piotr Murawski, wiceburmistrz Chełmna. – Finałem będzie zagospodarowanie przestrzeni niewielkiego ogrodu, okalającego oficynę przy ul. Podmurnej.

Budynek zostanie oddany do użytku we wrześniu. Początkowo planowano zakończenie robót w czerwcu, ale niestety epidemia koronawirusa odbiła się na branży budowanej i zaburzyła łańcuchy dostaw. Włodarze uspokajają jednak, że najważniejsze jest solidnie zrealizowane przedsięwzięcie. 

Dłużej, niż zakładaliśmy, musieliśmy czekać na dostawę windy, jak również szkła elewacyjnego. Obecnie czekamy na dostawę sprzętu komputerowego i wyposażenia. Jest ryzyko, że i tutaj trzeba będzie poczekać odrobinę dłużej niż zwykle. Jesteśmy jednak cierpliwi i wyrozumiali. Najważniejsze, aby obiekt został dobrze zrealizowany i służył mieszkańcom przez lata – podkreśla Piotr Murawski.

Do czego konkretnie obiekt ma służyć? Znajdą w nim swoje miejsce lokalne organizacje pozarządowe. Zmodernizowana przestrzeń kamienicy pozwoli organizować dla mieszkańców różnorodne projekty kulturalno-edukacyjne, co pozwoli z jednej strony zaktywizować, a z drugiej zintegrować lokalną społeczność Chełmna. W chwili obecnej trwają prace nad szczegółami funkcjonowania nowego obiektu.

Pierwsze w kamienicy ulokuje się biuro Lokalnej Grupy Działania Chełmno i spodziewamy się, że właśnie ta organizacja będzie wiodącym animatorem obiektu. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej także część projektów będzie realizował w przestrzeni kamienicy, m.in. swoje działania będzie w niej prowadził Klub Integracji Społecznej – wymienia Piotr Murawski.

Na parterze swoje miejsce znajdzie także Społeczna Informacja Turystyczna. Potrzebę stworzenia takiej instytucji zgłaszali mieszkańcy Chełmna w trakcie niedawno zakończonych konsultacji społecznych. To jednak dopiero początek.

Do współpracy zamierzamy też zaprosić inne chełmińskie organizacje pozarządowe. Jednak już dziś mamy pewność: ten obiekt będzie tętnił życiem – zapewnia Piotr Murawski.

Miasto planuje zorganizować z okazji oddania kamienicy do użytku wydarzenie inicjujące jej działalność. Będzie to oczywiście możliwe tylko wówczas, gdy pozwolą na to obostrzenia epidemiczne. Optymizmu jednak nie brakuje.

Mamy nadzieję, że nowe życie kamienicy znacząco wpłynie na aktywność społeczną i obywatelską mieszkańców Chełmna. Grudziądzka 36 ma szansę stać się sercem starówki – podsumowuje Piotr Murawski.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.