Prace inwestycyjne idą pełną parą. Tak zmienia się gmina Łysomice

Box2 Łysomice Powiat toruński
Fot. Łukasz Piecyk

Budowa SP ZOZ, modernizacja stacji uzdatniania wody w Gostkowie, przebudowa Szkoły Podstawowej w Ostaszewie i modernizacja dróg to obecnie najważniejsze inwestycje w gminie Łysomice.

Do kwietnia 2020 r. zwieńczone zostaną prace budowlane Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Łysomicach. Na powierzchni ponad 1 tys. mkw. znajdzie się m.in. kilka gabinetów lekarskich oraz pomieszczenia do rehabilitacji. W lecznicy mieszkańcy skorzystać będą mogli z podstawowej opieki medycznej: lekarza rodzinnego czy pediatry oraz uzupełniająco m.in. ginekologa, stomatologa oraz rehabilitanta.

REKLAMA

W funkcji użytkowej SP ZOZ powstanie zaplecze administracyjne, apteka z pomieszczeniem do wyrabiania leków, a także garaż ambulansu ratownictwa medycznego.

– Będziemy dążyć do tego, by w ośrodku stacjonowała karetka razem z zespołem ratownictwa medycznego – zaznacza wójt gminy Piotr Kowal. – Obecnie pojazd znajduje się na terenie Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Ostaszewie.

Prace przy budowie obiektu trwają. Firma realizująca zadanie wylała już fundamenty i przygotowuje posadzki. Wkrótce pojawią się pierwsze ściany. Zgodnie z planem parterowy obiekt będzie dostosowany przede wszystkim do potrzeb osób starszych i niepełnosprawnych.

– Postępom prac sprzyjają w tym roku warunki pogodowe – dodaje wójt gminy Łysomice. – Jak poinformował nas wykonawca, prace wewnątrz obiektu rozpoczną się na przełomie września i października.

Ostatnim etapem zadania będzie montaż urządzeń fotowoltaicznych. Środki na tę inwestycję pozyskane zostaną z rządowych programów dot. ochrony środowiska.

Stacja uzdatniania wody w Gostkowie

Kolejne miliony gmina przeznaczy na modernizację stacji uzdatniania wody w Gostkowie. Obecnie montowane są tam instalacje technologiczne. W połowie miesiąca prace rozpoczną elektronicy.

– Za nami renowacja istniejącej w przepompowni studni – relacjonuje wójt gminy Łysomice. – Co nas cieszy, próby jej wydajności wyszły pozytywnie.

Aktualnie do mieszkańców dociera woda ze stacji w Świerczynkach, a także z Toruńskich Wodociągów. Nie jest bowiem możliwe zrewitalizowanie obiektu w Gostkowie bez całkowitego jego wyłączenia. Planowany termin zakończenia prac to maj br.

Szkoła Podstawowa w Ostaszewie

Pełną parą idą także prace w Ostaszewie, gdzie modernizowany jest budynek tamtejszej szkoły. Obiekt do użytku oddany ma zostać wraz z pierwszym dzwonkiem – 1 września 2020 r.

Prace trwają równolegle w budynku B i C, a także na zewnątrz przy budowie nowej sali gimnastycznej. Między obiektami przechodzić będzie można łącznikiem.

– Stary budynek obecnie jest wyłączony z użytkowania – zaznacza Piotr Kowal. – Prowadzimy tam prace termomodernizacyjne. We wrześniu zmiany zaczniemy w „tysiąclatce”.

Dzięki rozbudowie powstaną pomieszczenia administracyjno-biurowe, sala gimnastyczna z zapleczem o powierzchni 515 mkw. oraz zaplecze techniczne dla szkoły.

– W budynku szkoły podstawowej docelowo powstaną sale lekcyjne, gabinet pielęgniarki, pomieszczenia dla nauczycieli i zaplecze sanitarne – wymienia wójt. – W drugim istniejącym budynku z czerwonej cegły uwzględniono wykonanie: biblioteki, stołówki z kuchnią cateringową oraz punktu przedszkolnego. Wszystkie projektowane rozwiązania będą dostosowane do korzystania przez osoby niepełnosprawne. Sam kompleks szkolny pomieści 250 osób. Sala zaś 100.

Modernizacja zakończyć się ma pod koniec lipca 2020 r. Samorząd i dyrekcja placówki dadzą sobie miesiąc na przygotowanie obiektu do rozpoczęcia roku szkolnego. W tym czasie sale będą doposażone w niezbędny sprzęt dydaktyczny.

Inwestycja wsparta została finansowo m.in. przez Ministerstwo Sportu i Turystyki w ramach Programu Rozwoju Lokalnej Infrastruktury Sportowej.

Kanalizacja i drogi

Wśród najważniejszych gminnych zadań nie można pominąć także budowy kanalizacji i modernizacji dróg oraz chodników.

We wrześniu zwieńczone zostaną prace przy budowie kanalizacji w Zakrzewku. Samorząd obecnie skupia się na przyłączach indywidualnych oraz budowie w okolicy przepompowni.

– W dwóch przypadkach wykonawca prac musi poczekać – mówi wójt. – Na polach nastąpiły zasiewy, a nie chcemy niszczyć tych upraw. To nie przeszkodzi jednak w zwieńczeniu prac w wyznaczonym wcześniej terminie.

W kolejce do skanalizowania czekają gospodarstwa w Tylicach i część znajdująca się na terenie Różankowa.

– Gmina się rozwija – dodaje Robert Kożuchowski, przewodniczący Rady Gminy Łysomice. – Będziemy więc sukcesywnie przeprowadzać prace zmierzające do indywidualnego podłączania gospodarstw do sieci wodno-kanalizacyjnej. Działania te planujemy m.in. w Papowie-Osiekach. Obecnie mierzymy się z problemem zbyt wąskiej drogi. By móc zbudować tam sieć, musimy wynegocjować wykup gruntów pod poszerzenie trasy.

Gmina część inwestycji realizuje w partnerstwie ze Starostwem Powiatowym w Toruniu. Dzięki partycypacji kosztów z nowych inwestycji skorzystać będą mogli także miłośnicy dwóch kółek. W regionie powstaną bowiem ścieżki pieszo-rowerowe z Papowa Toruńskiego do Gostkowa, a także z Lulkowa do Różankowa.

Urząd Gminy Łysomice ponownie przeprowadzi też przetarg na wykonawcę trasy z Kamionek Małych do Turzna.

– Dbając o bezpieczeństwo pieszych i komfort mieszkańców, po raz kolejny wnioskujemy również o środki zewnętrzne na modernizację chodników – podsumowuje wójt. – Pierwsze prace przeprowadzone zostaną na odcinku wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 552. W planach mamy także poprawę stanu dróg lokalnych. Przed nami bardzo dużo pracy.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *