Poznaliśmy laureatów dożynkowych konkursów. Gmina Łysomice podsumowała święto plonów

Box2 Łysomice Wiadomości
Fot. Łukasz Piecyk

Nad brzegiem jeziora Kamionkowskiego dożynkowa zabawa trwała do późnych godzin nocnych. Atrakcji nie brakowało jednak od samego początku. Najwięcej emocji dostarczyło rozstrzygnięcie ogłoszonych konkursów: na najpiękniejsze dożynkowe stoisko, strój, chleb, nalewkę i wieniec. Które produkty zdobyły uznanie jury i mieszkańców?

Święto plonów tradycyjnie rozpoczęło się od polowej mszy świętej i poświęcenia dożynkowego chleba. Tuż po uroczystości oficjalnego otwarcia zabawy dokonał wójt gminy Piotr Kowal.

REKLAMA

– Świętujemy dziś zakończenie żniw – mówił. – Ten piękny staropolski obyczaj to część naszej kultury i narodowej tożsamości. To najlepsza okazja do wyrażenia wdzięczności i podziękowania rolnikom za całoroczny trud i uzyskane plony. Z wdzięcznością oraz szacunkiem dla ich pracy spoglądamy na dożynkowe chleby powstałe z ziarna wzrastającego i dojrzewającego na naszych polach oraz na wieńce, przyniesione przez delegacje sołectw.

Włodarz gminy, podsumowując żniwa, poruszył także problem suszy.

– Radość ze zbiorów zmąciła katastrofalna susza, która dotknęła nasz region – kontynuował Piotr Kowal. – Rolnicy ponieśli ogromne straty w uprawach. Dlatego zasługujecie na wdzięczność. To dzięki waszej pracy na nasze stoły trafia polski chleb i inne płody ziemi. A każdy rok w rolnictwie jest inny, każdy wymaga ciężkiej pracy, nieustannej troski i zapobiegliwości, by ziemia wydała jak najlepsze owoce. Serdecznie wam za to dziękuję.

Problemy z suszą i niska jakość zbiorów nie przyćmiły radości tegorocznych dożynek. Ogromne zaangażowanie mieszkańców, przedstawicieli licznych stowarzyszeń i Kół Gospodyń Wiejskich sprawiły, że po raz kolejny święto to okazało się wielkim sukcesem. Potwierdzeniem tych słów były długie kolejki ustawiające się do przygotowanych kramów. Co mogliśmy podziwiać na stoiskach?

KGW Różankowo przygotowało kram tematyczny.

– W tym roku królował u nas sad – mówi przewodnicząca Jolanta Kluska. – Przygotowaliśmy pachnące woreczki z lawendą, którą własnoręcznie zbierałyśmy. Nie zabrakło pysznych potraw: zupy gulaszowej, karkówki, gołąbków i lemoniady. Kolejka nie miała końca!

Tuż obok KGW Lulkowo przygotowało kram chlebowy.

– Stworzyliśmy typową piekarnię, taką jak za dawnych lat – mówi przewodnicząca koła Aleksandra Szczęsna. – Chleb promujemy w sołectwie od dawna, nie mogło go więc zabraknąć na dożynkach.

Wśród wielu stanowisk dostrzec można było to przygotowane przez panie z Klubu Seniora „Szarotka” z Turzna.

– Na dożynkach byłyśmy już drugi rok z rzędu – mówi Janina Powiertowska. – Postanowiłyśmy poczęstować mieszkańców zupą gulaszową, klopsikową, gołąbkami w sosie pomidorowym, ciastem oraz chlebem ze smalcem i ogórkiem. Smakołyki rozeszły się bardzo szybko.

Od 14 lat święto plonów w gminie Łysomice współorganizuje także KGW Papowo Toruńskie. Jak wyglądały ich przygotowania do wydarzenia?

– Nad potrawami pracowałyśmy trzy dni, prawie dwa tygodnie zaś nad stworzeniem stoiska – mówią Renata Bucoń, Marzena Walter, Alina Bajewska, Barbara Stefańska i Anita Fonk, członkinie koła. – Na mieszkańców czekał chlebowy piec i prawdziwy piekarz.

Tradycją święta plonów w gminie Łysomice są także dożynkowe konkursy. W tym roku wybrano laureatów w pięciu plebiscytach: na najlepsze stoisko, strój, chleb, najsmaczniejszą nalewkę i najpiękniejszy wieniec.

– Wszystkie Koła Gospodyń Wiejskich z terenu gminy bardzo się zaangażowały w tworzenie swoich stoisk – mówi Kamila Wilczyńska, członkini jury. – Były naprawdę przepiękne, kolorowe i obfite w produkty. W tym roku doceniliśmy także stroje członkiń KGW.

Trzecie miejsce w konkursie na najlepsze stoisko zajęło ex aequo KGW Wytrębowice i KGW Tyliczanki. Na drugiej pozycji uplasowało się KGW Alebabki z Ostaszewa oraz kram stowarzyszenia SOWA z Tylic.

W kategorii „strój” trzecie miejsce zdobył Klub Seniora „Szarotka” Z Turzna, a drugie ex aequo KGW z Zakrzewka oraz Gostkowa. Miano najpiękniejszych otrzymały stroje reprezentacji Kamionek Dużych oraz KGW z Turzna.

Po raz pierwszy w gminie Łysomice rozstrzygnięto także konkurs na dożynkowy chleb. Przedstawiciele sołectw wypiekali go według receptury przekazywanej z pokolenia na pokolenie. Warunkiem udziału w plebiscycie było podanie przepisu wykonania.

– Różnorodność walorów smakowych i chlebów sprawiło, że bardzo trudno było nam podjąć decyzję, który bochen był najlepszy – mówi Agnieszka Jankierska-Wojda, członkini komisji. – Z pomocą przyszli nam eksperci, w tym przewodniczący Krzysztof Grochowalski, właściciel piekarni. Skupiliśmy się na kolorze chleba, rodzaju mąki, z której powstał oraz na ozdobach. Ocenialiśmy warkocze, wzory i akcenty regionalne oraz sakralne. Na ostateczną notę wpłynął również sposób podania. W sumie zdegustowaliśmy 11 chlebów.

Bezsprzecznie wygrał bochen wypieczony przez przedstawicieli sołectwa Różankowo. Tuż za nim był chleb Papowa Toruńskiego, a na trzeciej pozycji znalazł się wypiek z Lulkowa.

Wszystkie zostały rozkrojone i rozdane mieszkańcom.

Następnie zaprezentowano wyniki konkursu na najlepszą nalewkę. Pierwsze miejsce zdobył trunek Anety Stopyry, drugie ex aequo Sławomira Zająca oraz Mariusza Penthera, trzecie Ewy Guły i Aleksandry Frankowicz. Komisja przyznała także dwa wyróżnienia: Annie Charchule i Małgorzacie Balickiej.

Z zaciekawieniem mieszkańcy wysłuchali werdyktu konkursu na najpiękniejszy dożynkowy wieniec.

– Każda praca jest charakterystyczna i w każdą mieszkańcy włożyli mnóstwo pracy oraz serca – komentuje wójt Piotr Kowal. – Komisja oceniała pomysł i wykonanie, a także nawiązanie do tradycji i wykorzystanie naturalnych surowców. Uważam, że każdy wieniec zasługuje na zwycięstwo, jednak konkursem rządzą określone reguły i trzeba było wybrać ten najlepszy.

Komisja konkursowa przyznała trzy miejsca oraz jedno wyróżnienie. To trafiło do sołectwa Zęgwirt. Które prace pojawiły się na podium?

Trzecie miejsce zdobył wieniec przygotowany przez sołectwo Kamionki Małe. Drugie trafiło do reprezentacji Wytrębowic. Najpiękniejszą dożynkową pracę stworzyli mieszkańcy sołectwa Ostaszewo.

Najwięcej emocji dostarczyło rozstrzygnięcie konkursu na witacz. W zwycięskim sołectwie zmodernizowany zostanie półkilometrowy odcinek drogi. Pojawi się na nim nawierzchnia asfaltowa.

– W tym roku komisja doceniła witacz Papowa Toruńskiego, przedstawiający symbol gminy – jelenia – mówi Justyna Paczkowska z Urzędu Gminy Łysomice. – Praca nad nim trwała miesiąc. Doceniliśmy również fakt, że w konkursie udział wzięły wszystkie sołectwa. Każde otrzymało voucher na kwotę 5 tys. zł z przeznaczeniem na zakup elementów małej architektury, a także personalizowany stojak na rower.

Zwycięzcom gratulował przewodniczący Rady Gminy Łysomice Robert Kożuchowski oraz wójt Piotr Kowal.

– Serdecznie wszystkim gratuluję i dziękuję za tak piękne dzieła – podsumowuje włodarz gminy. – Dziękuję także osobom zaangażowanym w organizację tegorocznych dożynek – mieszkańcom, stowarzyszeniom, Kołom Gospodyń Wiejskich i Kołom Seniora, a także naszym sponsorom.

O muzyczną oprawę święta plonów zadbały Polskie Kwiaty, znakomity kwartet wokalny – muzycy teatru Buffo i Roma, którzy zaprezentowali niesamowite aranżacje największych hitów lat 60. 70. i 80. oraz zespół MIG. Do późnych godzin nocnych mieszkańców zabawiał DJ Jacuch.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *