Powstanie ścieżka rowerowa między Złotorią a Lubiczem Górnym

Box2 Samorząd Województwa Wiadomości Województwo
Uroczystość podpisania umowy na budowę ścieżki rowerowej przy drodze wojewódzkiej nr 657, fot. Szymon Zdziebło tarantoga.pl dla UMWKP

Przy drodze wojewódzkiej nr 657 pomiędzy Złotorią a Lubiczem Górnym powstanie licząca 7 km ścieżka rowerowa. Inicjatywa jest wynikiem wspólnego działania wojewódzkiego samorządu, starostwa powiatowego w Toruniu i gminy Lubicz. Dziś została podpisana umowa z wykonawcą.

Pracami nad powstaniem ścieżki zajmie się Zakład Drogowo-Budowlany z Rogowa. Przy podpisywaniu umowy obecni byli wicemarszałek Zbigniew Sosnowski, starosta toruński Marek Olszewski, wójt Lubicza Marek Nicewicz, dyrektor  Zarządu Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy Przemysław Dąbrowski oraz wykonawca, prezes firmy budowlanej Krzysztof Wilczyński.

REKLAMA

– Rower to nie tylko sposób na aktywny wypoczynek, ale też tani i praktyczny środek komunikacji, z którego mieszkańcy regionu korzystają coraz częściej. Bezpieczne i wygodne ścieżki zachęcają, by wybrać rower jako alternatywę dla samochodu. W obecnej perspektywie naszym priorytetem jest by istniejące trasy łączyły się w długie trakty łączące kilka gmin i powiatów – mówi marszałek województwa Piotr Całbecki.

Ścieżka swój początek będzie miała na skrzyżowaniu z ul. 8 Marca w Złotorii. Dalej przebiegać będzie przez Nową Wieś, aż do Lubicza Górnego, do drogi krajowej nr 10. Projekt poddany został konsultacjom z mieszkańcami. Budowa ścieżki pochłonie 8,15 mln zł. Łączna wartość inwestycji (wraz z wykupieniem gruntów) wynosi blisko 10 mln zł. 6,8 mln zł pochodzi ze środków unijnych, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020. Pozostałe 3 mln zł pochodzą z budżetów samorządu województwa, powiatu toruńskiego i gminy Lubicz. 

W planach jest również połączenie ścieżki z istniejącą już drogą rowerową przy drodze wojewódzkiej nr 654 w kierunku Silna. Konieczne będzie jednak dostosowanie ul. 8 Marca w Złotorii do ruchu rowerowego. 

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *