„Powiatowe kolędowanie” w gminie Chełmża za nami. Góralska kapela występowała w kościołach parafialnych

Box2 Gmina Chełmża
fot. nadesłane

Mieszkańcy gminy Chełmża na początku roku mogli posłuchać kolęd w wykonaniu góralskiej Kapeli Ochodzita. Dzięki projektowi Budżetu Obywatelskiego Powiatu Toruńskiego udało się sprowadzić z południa Polski artystów, którzy dali w sumie pięć koncertów. Wszystkie odbyły się w kościołach parafialnych na terenie gminy.

Kapela Ochodzita powstała w 1995 r., a swą nazwę zaczerpnęła od nazwy jednej z gór oddzielających Beskid Śląski od Beskidu Żywieckiego w Koniakowie (pow. cieszyński). Właśnie z tych okolic pochodzą członkowie zespołu. Swoją działalnością artystyczną krzewią tradycje górali żywieckich oraz śląskich. Pomysł ściągnięcia Kapeli Ochodzita do gminy Chełmża zrodził się przy okazji Budżetu Obywatelskiego Powiatu Toruńskiego. 

REKLAMA

To właśnie w jego ramach zrealizowany został projekt „Powiatowe kolędowanie”. Zespół na początku roku dał pięć koncertów na terenie gminy, wszystkie w kościołach parafialnych. Kapela Ochodzita odwiedziła kolejno Dźwierzno, Grzywnę, Kiełbasin, Nawrę i kaplicę w Bielczynach. Występy były otwarte dla mieszkańców gminy i powiatu, więc każdy mógł posłuchać świątecznych kolęd w wykonaniu górali. 

Pomysłodawcą i zarazem organizatorem „Powiatowego kolędowania” był członek Zarządu Powiatu Toruńskiego, mieszkaniec gminy Chełmża Łukasz Kowalski. Projekt miał na celu kultywowanie tradycji związanych ze świętami Bożego Narodzenia i rozbudzenie muzycznych zainteresowań mieszkańców. Dzięki wspólnemu spotkaniu w czasie kolędowania, mieli oni także okazję do integracji. Koncerty same w sobie pozwalały nie tylko zapoznać się z folklorem innego zakątka Polski, ale też rozpromować własne dziedzictwo kulturowe gminy Chełmża i całego powiatu.

Koncerty zadedykowane zostały całym rodzinom z dziećmi, młodzieży, dorosłym, seniorom oraz osobom niepełnosprawnym. Udział w koncertach wzięli także zaproszeni goście z regionu i powiatu. Kapela Ochodzita z pewnością zostanie zapamiętana przez mieszkańców gminy Chełmża. Na koncertach było widać radość i poruszenie, związane ze wspólnym kolędowaniem. Góralscy artyści zadbali o to, by zaangażować w swój występ wszystkich zebranych.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.