Powiat toruński nawiązał współpracę z UMK. Podpisano porozumienie

Box1 Powiat toruński Wiadomości
Zdjęcia: Michał Kardas/Starostwo Powiatowe

Starostwo Powiatowe w Toruniu nawiązało współpracę z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w ramach programu YUFE (Young Universities for the Future of Europe). Porozumienie w tej sprawie podpisali dziś starosta Marek Olszewski i rektor prof. Andrzej Sokala. Wcześniej podobną współpracę uczelnia nawiązała z miastem, a według zapowiedzi, plany sięgają jeszcze dalej.

– To bez wątpienia niezwykle ważne wydarzenie. W szczególności dlatego, że po raz pierwszy rozpoczynamy taką współpracę ze starostwem powiatu toruńskiego. Do tej pory współpracowaliśmy głównie z miastem – teraz poszerzamy współpracę – mówił rektor UMK prof. Andrzej Sokala.

REKLAMA

– Jako powiat toruński jesteśmy zdecydowani, aby z tej szansy i ogromnej możliwości skorzystać – dodawał starosta Marek Olszewski.

YUFE zrzesza uniwersytety z całej Europy w ramach pracy nad utworzeniem Uniwersytetu Europejskiego. Podczas podpisywania porozumienia, obie strony przekonywały, że jest to projekt stawiający na wychodzenie do lokalnych społeczności, które korzystają ze współpracy z uczelniami. W ramach YUFE powstać ma sieć Poradni Studenckich UMK, m.in. poradnia prawna, zdrowia czy dydaktyki.

– Mamy szeroką ofertę dotyczącą współpracy, m.in. sieć poradni, które mogą nieodpłatnie udzielać porad mieszkańcom powiatu toruńskiego, czy nieodpłatny kurs dla osób opiekujących się osobami przewlekle chorymi – dodawał prof. Andrzej Sokala.

– Idea tego programu znakomicie wpisuje się w funkcjonowanie samorządu. To program, który skupia europejskie uniwersytety badawcze, ale w jego założeniach jest także współdziałanie z lokalnymi społecznościami. Mam nadzieję, że nasi mieszkańcy docenią możliwości, jakie otwiera to porozumienie – podkreślał starosta Marek Olszewski. – Poradnictwo prawne i pomoc w zakresie opieki społecznej to bardzo ważne dziedziny dla naszych mieszkańców. Oferujemy też coś od siebie: możliwość odbywania stażu w wydziałach Starostwa Powiatowego dla studentów krajowych i zagranicznych. Myślę, że studenci uniwersytetów europejskich z przyjemnością poznają funkcjonowanie polskiego samorządu, a polscy będą zdobywać doświadczenie, być może zasilając w przyszłości szeregi samorządów.

Podpisane dziś porozumienie obowiązuje do końca przyszłego roku. Prawdopodobnie na tym nie koniec, bo mówi się też, że podobne oferty zostaną przedłożone kolejny samorządom – Bydgoszczy i powiatowi bydgoskiemu.

– Mam nadzieję, że w ślad za tym porozumieniem, pójdą dalsze. Chcielibyśmy podpisać podobne porozumienie z prezydentem Bydgoszczy i powiatem bydgoskim – zapowiedział prof. Andrzej Sokala

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.