Powiat toruński najlepszy w województwie i piąty w Polsce

Box2 Powiat toruński Wiadomości

Związek Powiatów Polskich ogłosił laureatów Ogólnopolskiego Rankingu Gmin i Powiatów 2018. Powiat toruński znalazł się na 5 miejscu w kraju i na 1 pozycji w województwie kujawsko-pomorskim wśród powiatów w kategorii do 120 tys. mieszkańców. 

To konkurencja jedyna w swoim rodzaju: ranking jest aktualizowany na bieżąco przez ekspertów w trybie on-line i trwa przez cały rok. Zwycięski samorząd otrzymuje tytuł „Dobry Polski Samorząd”.

REKLAMA

Samorządy sklasyfikowane w rankingu oceniane przez ekspertów Związku Powiatów Polskich według 10 głównych kryteriów. Są to: 1) działania proinwestycyjne i prorozwojowe, 2) rozwiązania poprawiające jakość obsługi mieszkańca oraz funkcjonowania jednostki samorządu terytorialnego, 3) rozwój społeczeństwa informacyjnego, 4) rozwój społeczeństwa obywatelskiego, 5) umacnianie systemów zarządzania bezpieczeństwem informacji, 6) promocja rozwiązań w zakresie ochrony zdrowia i pomocy społecznej, 7) wspieranie działań na rzecz gospodarki rynkowej, 8) promocja rozwiązań ekoenergetycznych i proekologicznych, 9) współpraca krajowa i międzynarodowa, 10) działania promocyjne. 

Każdego roku w grudniu następuje podsumowanie minionych 12 miesięcy i wysłanie do Związku Powiatów Polskich raportów i sprawozdań ze zrealizowanych działań. Eksperci oceniają je i zgodnie z regulaminem przyznają punkty. Powiat toruński od wielu lat należy do ścisłej czołówki Polski.

W znacznej mierze tak wysoka lokata powiatu to zasługa jeszcze poprzedniej ekipy, która w powiecie sprawowała urząd.

Oczywiście, nie zamierzam wypinać piersi po nie swoje medale – mówi starosta toruński Marek Olszewski. – Pozycja ta została wypracowana w ciągu wielu poprzednich lat. Do nas należała tylko końcówka ubiegłego roku i początek bieżącego. Cieszymy się, że kryteria, które przyjęto do oceny powiatów, udało się wypełnić tak dobrze.

Co przede wszystkim zadecydowało o tak wysokim miejscu?

– Jest wiele obszarów oceny – dodaje Marek Olszewski. – Komunikacja społeczna, pozyskane środki zewnętrzne, przeprowadzone inwestycje, społeczeństwo obywatelskie. To bardzo ważne obszary i należy doceniać fakt, że wypadamy w nich tak dobrze. W praktyce wygląda to tak, że ranking po prostu promuje powiat i samorząd. Ma znaczenie głównie prestiżowe.

Obecne miejsce powiatu w rankingu jest najwyższym w całej jego historii i z pewnością stanowić będzie spore wyzwanie dla obecnej ekipy.

– Na pewno będziemy się starali to wysokie miejsce utrzymać – podkreśla starosta. – W tym duchu zamierzamy działać. Rzecz jasna, prestiżowy charakter nagrody nie powinien przesłaniać jego aspektu praktycznego: jeżeli w jakiś konkursach miejsce w rankingu jest brane pod uwagę, to oczywiście używamy tego argumentu. Kiedy na przykład przychodzi starać się o środki zewnętrzne, to warto na to nasze wysokie miejsce wskazywać. Wszystko to może się przysłużyć pomyślności naszego powiatu. A przecież w ostatecznym rozrachunku właśnie o to chodzi.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *