Powiat dobrych ludzi. Organizatorzy zachęcają do oddawania krwi

Box2 Powiat toruński Wiadomości
fot. Starostwo Powiatowe w Toruniu/Marzena Masłowska

Akcja “Powiat dobrych ludzi” rozpoczęła się w minioną niedzielę. W Grębocinie chętnych do oddawania krwi nie brakowało. Dziś w budynku starostwa powiatowego w Toruniu do odwiedzania dalszych przystanków krwiobusa zachęcał starosta Marek Olszewski, wraz z lokalnymi organizatorami wydarzenia.

– Ruch krwiodawstwa w gminach powiatu toruńskiego ma swoją wieloletnią tradycję i wspaniałych organizatorów. Rzesza krwiodawców na terenie powiatu toruńskiego jest naprawdę imponująca. Krwi nie da się zastąpić żadnym innym lekiem. Nie da się jej sztucznie wyprodukować. To dar serca, dar dobrej woli. Cieszę się i jestem dumny z tego, że na terenie powiatu toruńskiego jest tak wielu ludzi, którzy chcą się dzielić tym, co najcenniejsze. Własną krwią – mówił starosta toruński Marek Olszewski.

REKLAMA

– Dobrze, że dołączają do nas coraz młodsze roczniki. Nie musimy się martwić o to, że krwiodawców zabraknie. Ale nic nie dzieje się samo. Musimy dawać przykład, edukować, bo kolejne pokolenia muszą być w tym duchu wychowane. Tu niczego nie można nakazać. Trzeba wychować, uwrażliwić, uświadomić potrzebę dzielenia się tym najcenniejszym darem z innymi – dodawał starosta.

Akcja rozpoczęła się 13 czerwca w Grębocinie. Zgłosiły się wtedy 44 osoby, z czego 38 mogło oddać krew. Akcja “Powiat dobrych ludzi” trwać będzie do końca sierpnia.

– W sumie będzie to 9 przystanków krwiobusu. Jestem przekonany, że okres letni to nie tylko okres wypoczynku, ale także czas, w którym dzielić się będziemy tym najważniejszym darem z innymi.

Na spotkaniu obecni byli organizatorzy poborów krwi na terenach poszczególnych gmin. Zgodnie twierdzili, że trend na oddawanie krwi stale rośnie.

fot. Starostwo Powiatowe w Toruniu/Marzena Masłowska

– To pocieszające, że na każdej naszej akcji, nie ważne czy gmina Łysomice, Grębocin, czy Łubianka, mamy kilkunastu nowych dawców. Każdy z nowych dawców oddaje krew regularnie, każdy przyprowadza nowych dawców. Bardzo wielu ludzi coraz chętniej oddaje krew. Co bardzo ważne, bezinteresowanie – podkreśla Hanna Tucholska, organizatorka zbiórki krwi w Grębocinie, Ostaszewie i Łubiance.

– Akcję poboru krwi organizuję od prawie 10 lat. Z roku na rok mamy coraz większe zainteresowanie. Na terenie gminy Zławieś Wielka przeprowadzamy to w różnych miejscowościach, żeby mieszkańcy naszej gminy mieli szansę i okazję oddać krew – dodaje Zbigniew Szymański, organizator akcji w gminie Zławieś Wielka.

W Łubiance akcja krwiodawstwa zaczęła się rok temu. Organizatorom wówczas wydawało się, że będzie to jednorazowa akcja.

– Ta akcja bardzo ładnie nam się udała i przyszła ochota na kolejną. Zauważyliśmy, że krwiodawców jest bardzo dużo. Sami mieszkańcy zwracali się do nas, informowali, że czekają na kolejną akcję. To był dodatkowy impuls. Teraz organizujemy te akcje systematycznie – twierdzi Danuta Kwiatkowska, organizatorka zbiórki krwi w Łubiance.

Również w Dobrzejewicach akcja oddawania krwi stała się tradycją i spotykają się z dużym zainteresowaniem. Chętnych do podzielenia się dobrem nie odstraszają nawet niekorzystne warunki pogodowe, o czym przekonuje tutejsza sołtyska, czuwająca nad organizacją akcji.

– Akcje krwiodawstwa na stałe wpisały się w nasz kalendarz spotkań. Organizowane są cztery razy w roku, choć pewnie przydałoby się więcej – przekonuje Jolanta Sadowska, sołtyska Dobrzejewic. – W styczniu, kiedy była bardzo niska temperatura, ludzie mimo wszystko czekali po 2 godziny na zewnątrz. Nie zniechęciło ich, że jest zimno. Chcieli się podzielić tym, co mają najcenniejszego

Tego typu akcje wymagają jednak wsparcia otoczenia. Na to uwagę zwrócił z kolei reprezentant gminy Czernikowo.

– Sami nie bylibyśmy w stanie organizować wieloletnich akcji. Włączają się w to instytucje, OSP czy właściciele sklepów, u których możemy wieszać plakaty. Ta rzesza osób przyczynia się do tego, że każdorazowo z każdej miejscowości wiele litrów krwi jedzie do Bydgoszczy – zaznacza Rafał Rutkowski, organizator akcji w gminie Czernikowo.

Akcja zaczęła się w niedzielę w Grębocinie i zakończy pod koniec sierpnia w Małej Nieszawce. Okres wakacyjny jest tutaj nieprzypadkowy.

– Taka kampania jest szczególnie ważna w okresie letnim. To okres wielu wyjazdów, przez co zdarza się dużo wypadków. Krew w każdym momencie może być potrzebna. Osobiście oddałam już prawie 30 litrów. Sytuacja osobista zmusiła mnie do tego, że sama potrzebowałam dużo krwi. W zamian postanowiłam, że oddam komuś moją – wspomina Zenona Derwich z Klubu Honorowych Dawców Krwi w Chełmży.

Terminy zbiórek krwi w ramach akcji Powiat Dobrych Ludzi:

 • [ZAKOŃCZONA] 13 czerwca 2021 r. (niedziela) – Grębocin (gmina Lubicz), Parafia pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus,
 • 18 czerwca 2021 r. (piątek) – Toruń, parking za budynkiem Starostwa Powiatowego ul. Towarowa 4-6, godz. 13:00-17:00,
 • 19 czerwca 2021 r. (sobota) – Łubianka, Biblioteka Centrum Kultury ul. Toruńska 4, godz. 10:00-15:00,
 • 27 czerwca 2021 (niedziela) – Czernikowo, remiza OSP, godz. 9:00-14:00,
 • 1 lipca (czwartek) – Chełmża, Rynek Główny, godz. 10:00-16:00,
 • 4 lipca (niedziela) – Łążyn (gmina Zławieś Wielka), parking przy OSP, godz. 9:00-14:00,
 • 11 lipca (niedziela) – Łubianka, Biblioteka Centrum Kultury, godz. 10:00-15:00,
 • 25 lipca (niedziela) – Dobrzejewice (gmina Obrowo), parking przed kościołem pw. św. Wawrzyńca, godz. 9:00-14:00,
 • 5 sierpnia (czwartek) – Chełmża, Rynek Główny, godz. 10:00-16:00,
 • 7 sierpnia (sobota) – Ostaszewo (gmina Łysomice), parking przy świetlicy, godz. 9:00-14:00,
 • 29 sierpnia (niedziela) – Mała Nieszawka (gmina Wielka Nieszawka), sala ELEMA, godz. 9:00-14:00.

Więcej o akcji pisaliśmy tutaj:

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *