Powiat chełmiński z nowymi drogami

Box2 Województwo
fot. Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy

Województwo z 53 mln zł dofinansowania na powiatowe i gminne drogi. Remontów doczekają się też drogi w gminie Chełmno.

Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz w Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy z 34 przedstawicielami jednostek samorządu terytorialnego podpisał umowy na dofinansowanie zadań w ramach Funduszu Dróg Samorządowych. W planach inwestycyjnych na przebudowę dróg znalazła się również gmina Chełmno.

REKLAMA

W uroczystości podpisania umów 8 lipca na dofinansowanie zadań w ramach Funduszu Dróg Samorządowych udział wzięli minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski, wiceminister inwestycji i rozwoju Anna Gembicka oraz parlamentarzyści z naszego regionu: poseł Joanna Borowiak, poseł Piotr Król, senator Józef Łyczak oraz senator Andrzej Mioduszewski. 

Mówiąc o infrastrukturze drogowej, podkreślam, że jest ona dla gmin, powiatów, województw i całego kraju tym, czym układ krwionośny dla organizmu. Utrzymana w dobrym stanie, pozwala na rozwój gospodarczy, pozwala na to, aby mieszkańcy mogli poruszać się bezpiecznie i wygodnie – powiedziała wiceminister inwestycji i rozwoju Anna Gembicka.

W powiecie chełmińskim już rozpoczęto prace remontowe. Rozpoczęła się przebudowa drogi 1602C Starogród – Chełmno na odcinku o długości ponad 7 km, wykonawcą robót jest PBDI Toruń, prace mają zostać wykonane do 10 września. Planowana jest przebudowa drogi 1625C Jeleniec – Cepno na odcinku o długości 2,3 km na terenie gminy Stolno oraz remont drogi 1604C Chełmno – Nawra na odcinku 4,25 km (gmina Kijewo Królewskie). 

Droga 1625C jest obecnie na etapie przygotowywania postępowania przetargowego, a dla remontu drogi 1604C w czerwcu został ogłoszony przetarg, obecnie jest na etapie wyłaniania wykonawcy – mówi Celina Chmielewska z Powiatowego Zarządu Dróg w Chełmnie.

Kolejne planowane przebudowy dróg będą na odcinku Bartlewo – Kornatowo, Trzebiełuch – Robakowo, Szymborno – Kijewo Królewskie, Papowo Biskupie – Nowy Dwór Królewski. Remont odbędzie się w ramach przedsięwzięcia „Zadania wspólne na drogach powiatowych na terenie powiatu chełmińskiego”. Przebudowywane odcinki dróg w ramach zadań wspólnych wskazywane są przez poszczególne gminy i finansowane w połowie ze środków przekazanych z gmin i ze środków własnych powiatu chełmińskiego. Przebudowa drogi na odcinku Bartlewo – Kornatowo zostanie współfinansowana z gminą Lisewo. 

Kolejne planowane inwestycje to przebudowa drogi Trzebiełuch – Robakowo, która będzie wykonana na odcinku o długości 0,46 km i zostanie współfinansowana z gminą Stolno. Przebudowa drogi Szymborno – Kijewo Królewskie będzie wykonana na odcinku o długości 0,99 km i zostanie współfinansowana z gminą Kijewo Królewskie. Przebudowa drogi Papowo Biskupie – Nowy Dwór Królewski będzie wykonana na odcinku o długości 0,95 km i zostanie współfinansowana z gminą Papowo Biskupie. Całkowity koszt robót dla zadań wspólnych to 355 tys. zł, a wykonawcą jest P.H.U. Rafał Szymczak. Roboty powinny zostać zakończone do 20 sierpnia.

W planach przewidziana jest również przebudowa skrzyżowania w Unisławiu. 

Dobra informacja dla osób poruszających się na rowerach. W powiecie chełmińskim planowana jest budowa ścieżek rowerowych na trasach Chełmno – Unisław oraz Dorposz Szlachecki – Kijewo Królewskie w ramach zadania pn.: „Ścieżki rowerowe w powiecie chełmińskim”. Jednakże dwa przetargi zostały unieważnione z powodu wysokich ofert cenowych. 

Poprawa infrastruktury drogowej w powiecie jest niezwykle ważna nie tylko z perspektywy kierowców, ale również pieszych.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *