Potencjał 4.0 – jak go wykorzystać?

Wiadomości
fot. Łukasz Piecyk

Biznes i nauka to dwa obszary, które z pozoru bardzo się od siebie różnią. Współpraca między nimi jest jednak bardzo ważna dla obu stron i ma kluczowe znaczenie dla ich rozwoju. Fakt ten jest coraz bardziej zauważalny, dlatego nie powinno dziwić, że pojawiają się inicjatywy, których celem jest połączenie zalet tych dwóch światów.

Fundacja Instytut Wspierania Nowych Technologii, w oparciu o doświadczenie w zakresie łączenia nauki z biznesem, realizuje w ramach programu Dialog – KOMPETENCJE 4.0 projekt pod nazwą „Platforma wymiany wiedzy, doświadczeń, dobrych praktyk i inicjowania kooperacji na linii nauka-biznes poprzez budowę relacji i upowszechnianie informacji o działalności organizacji studenckich, instytucji badawczych i podmiotów gospodarczych”. Projekt został zainaugurowany podczas konwentu „KOMPETENCJE 4.0 Edukacja Biznes Nauka”. Dzięki niemu Instytut zajmuje się prowadzeniem portalu internetowego, organizuje wydarzenia naukowo-biznesowe oraz realizuje działania informacyjne, których celem jest pomoc w usprawnianiu współpracy wymienionych wcześniej obszarów. Jest to jednak tylko część sukcesów, którymi może się pochwalić Fundacja. Program Dialog realizowany jest z budżetu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

REKLAMA

Wokół IWNT skupiają się eksperci z wielu dziedzin, jednak jej podstawowym celem jest propagowanie wiedzy o dronach oraz wspieranie wdrażania nowych technologii bezzałogowych w społeczeństwie. Fundacja stara się pokazywać, jak lepiej można wykorzystywać potencjał zarówno intelektualny, jak i techniczny instytucji i ośrodków badawczych, poprzez promowanie innowacyjnych rozwiązań w sferze związanej z systemami autonomicznymi. Sprzyja to szeroko rozumianemu rozwojowi technologicznemu, ale też promocji nowych technologii i kraju na świecie, pokazując, jak skutecznie można połączyć naukę z biznesem.

Fundacja od 2016 r. zajmuje się organizacją DroneTech World Meeting. Wydarzenie integruje środowiska naukowe, biznesowe, organizacje rządowe i pozarządowe, przybierając sobie za cel wymianę na wielu przydatnych płaszczyznach współpracy – doświadczeń, wiedzy czy pomysłów. Rozwijanie nauki o dronach jest tutaj punktem wyjścia do współdziałania. DroneTech to jedno z największych tego typu wydarzeń na świecie. 

IWNT współpracuje ponadto ze środowiskami uniwersyteckimi, działając na rzecz kół naukowych, co cieszy się dużym zainteresowaniem wśród osób ze środowiska naukowego i braci studenckiej. Fundacja nie zamyka jednak swojej działalności tylko w obszarach akademickich. Zajmuje się również organizacją spotkań ekspertów z całego świata z przedstawicielami samorządów. Kontakty ze znawcami tematu pomogły włodarzom miast, dyrektorom poszczególnych wydziałów urzędów czy służb mundurowych w rozwinięciu świadomości w zakresie technologii dronowej i jej znaczenia w szybko rozwijającym się świecie. Wsparcie ze strony IWNT dla nowoczesnych technologii popycha do przodu postęp w wielu dziedzinach.

Dlatego też niezwykle ciekawie zapowiada się nadchodzący DroneTech World Meeting. Bez wątpienia największa w Polsce impreza poświęcona dronom jest idealną szansą na wymianę międzybranżowych doświadczeń i kontaktów. W dniach 6-7 listopada 2020 r. Arena Toruń zamieni się w punkt stykowy nauki oraz biznesu, gdzie już po raz piąty będzie można przekonać się, że warto patrzeć w przyszłość i rozwijać potencjał tzw. gospodarki 4.0. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *