Posłowie PO walczą o pieniądze na węzeł Dźwierzno

Box2 Chełmża Czernikowo Gmina Chełmża Łubianka Lubicz Łysomice Obrowo Wiadomości Wielka Nieszawka Województwo Zławieś Wielka
fot. Łukasz Piecyk

Parlamentarzyści PO z regionu przedstawili poprawki do budżetu państwa na 2019 r. Chcą wpisać do niego wiele kluczowych dla regionu inwestycji m.in. budowę drogi ekspresowej S10 między Toruniem a Bydgoszczą, węzeł Dźwierzno na autostradzie A1 czy modernizację linii kolejowej między dworcami Toruń Główny a Toruń Wschodni.

Poprawki dotyczące Torunia i powiatu toruńskiego przedstawili posłowie Tomasz Lenz i Arkadiusz Myrcha.

REKLAMA

– To są ważne dla regionu kujawsko-pomorskiego poprawki – mówi Tomasz Lenz, lider PO w regionie i poseł z Torunia. – Mamy nadzieję, że parlamentarzyści z naszego województwa zechcą się nad tymi poprawkami pochylić.

Poprawki – jak podkreśla Lenz – uwzględniają “cywilizacyjne i inwestycyjne potrzeby” województwa kujawsko-pomorskiego.

“Toruńskie” poprawki zaprezentował Arkadiusz Myrcha, poseł PO. Jedna z nich dotyczy drogi ekspresowej S10 między Toruniem a Bydgoszczą wraz z węzłem Toruń Południe. Chodzi o kwotę ok. 300 mln zł.

– Rząd na razie przewiduje dla niej formułę partnerstwa publiczno-prywatnego, która tak naprawdę oznacza, że ten projekt nie będzie realizowany – zaznacza Myrcha.

Parlamentarzyści proponują także zapisanie w budżecie państwa: 130 mln zł na modernizację linii kolejowej nr 353 na odcinku między dworcami Toruń Główny – Toruń Wschodni (wraz z modernizacją infrastruktury dworcowej), 100 mln zł na rewitalizację linii kolejowej Toruń Wschodni – Chełmża – Grudziądz oraz 80 mln zł na budowę węzła autostradowego Dźwierzno na autostradzie A1, który komunikowałby z trasą szybkiego ruchu m.in. Chełmżę i gminę Chełmża.

“Kultura i dziedzictwo narodowe” – w tej pozycji znajdziemy trzy projekty:

  • adaptację zabytków drewnianych na Bydgoskim Przedmieściu w Toruniu – 21 mln zł;
  • utworzenie “dużej sceny” Kujawsko-Pomorskiego Impresaryjnego Teatru Muzycznego w Toruniu poprzez rozbudowę budynku kinoteatru Grunwald – 10 mln zł;
  • rewitalizację Zespołu Pałacowo-Parkowego i utworzenie Kujawskiego Centrum Muzyki w Pałacu Wieniec koło Włocławka – 10 mln zł.

Poza tym parlamentarzyści PO zabiegają o dofinansowanie budowy toruńskiego szpitala na Bielanach (50 mln zł) i rewitalizację zabytkowej infrastruktury zespołu tężni w Ciechocinku (10 mln zł).

Parlamentarzyści zwracają uwagę na konieczność budowy kolejnych obwodnic. Takich tras, które wyprowadziłyby ruch z centrów nie mają Brześć Kujawski i Lipno. Na pierwszą z nich – przebudowa drogi krajowej nr 62 – potrzeba 560 mln zł, a na drugą – przebudowa drogi krajowej nr 67 i połączenie obwodnicy Lipna z drogą krajową nr 10 – 30 mln zł.

Proponują także zarezerwowanie pieniędzy na następujące projekty:

  • przebudowę dworca kolejowego we Włocławku – 60 mln zł;
  • rewitalizację linii kolejowej Grudziądz – Brodnica – 60 mln zł;
  • przebudowę dworca kolejowego w Grudziądzu – 20 mln zł;
  • budowę drugiego stopnia wodnego na Wiśle (poniżej Włocławka) w Siarzewie – 50 mln zł.

Tagged
Wojciech Giedrys
Dziennikarz, redaktor wydań "Tylko Toruń" i działów on-line serwisów tylkotorun.pl i pozatorun.pl. Od 1999 r. w Toruniu. Miłośnik architektury modernistycznej, piewca Rubinkowa.
http://fb.me/wojciech.giedrys

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *