Portal o zbrodni pomorskiej. Na mapie miejsca pamięci w powiecie toruńskim

Box2 Wiadomości
Miejsce pamięci narodowej na Barbarce. Fot. Łukasz Piecyk

Urząd Marszałkowski w Toruniu zachęca dzieci i młodzież do edukacji historycznej w trakcie zimowych ferii. Wiedzę o zbrodni pomorskiej można poszerzyć na dedykowanym portalu, przygotowanym przez Instytut Pamięci Narodowej.

Portal o zbrodni pomorskiej to baza materiałów edukacyjnych na temat eksterminacji polskiej ludności cywilnej w pierwszych miesiącach 1939 r. na terenie dawnego województwa pomorskiego. Zamordowano wówczas ok. 30 tys. osób, dokonując zbrodni w niemal 400 miejscowościach. Na portalu można znaleźć m.in. infografiki, historyczne zdjęcia ofiar i sprawców, a także mapę miejsc kaźni. Twórcy witryny przygotowali także obszerne materiały edukacyjne dla dzieci i nauczycieli, m.in. zbiory zadań.

REKLAMA

– Trzeba przypominać te tragiczne karty w naszej historii. Tylko wtedy możemy mieć nadzieję, że się to już nigdy więcej się nie powtórzy – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Na terenach obecnego powiatu toruńskiego miejsca pamięci narodowej, związane ze zbrodnią pomorską 1939, można odnaleźć m.in. w Chełmży, Nowej Chełmży, Bielczynach, Lulkowie, Olku, na Barbarce, w Cierpicach, Silnie, Lubiczu Dolnym, Młyńcu, Rzęczkowie, Górsku, Czernikowie i Mazowszu.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *