Pontyfikat na fotografiach. W regionie zainaugurowano Rok Świętego Jana Pawła II

Kultura Powiat toruński
fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Niepublikowane dotąd fotografie Jana Pawła II zaprezentowano w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu. W uroczystym wernisażu, poza gospodarzem regionu i biskupami, udział wzięła młodzież ze szkół imienia papieża Polaka z całego województwa.

Rok Świętego Jana Pawła II rozpoczął się w naszym regionie 17 maja, w przeddzień 99. urodzin Karola Wojtyły, a zakończy się 7 czerwca 2020 r. – w 21. rocznicę jego wizyty w Toruniu. 

REKLAMA

– Karol Wojtyła – papież Jan Paweł II, święty Kościoła katolickiego – jest patronem naszego województwa – mówił marszałek Piotr Całbecki. – Chcemy czerpać z jego dziedzictwa i zachęcać do tego młodych mieszkańców Kujaw i Pomorza. Postać Jana Pawła II jednoczy Polaków, wierzących i niewierzących, w oparciu o uniwersalne wartości, które głosił i których świadectwo dawał całym swoim życiem.

Na wystawę „Papież – Człowiek” składają się zdjęcia wieloletniego watykańskiego fotografa Artura Mariego, pozostałe pochodzą z prywatnego archiwum kard. Stanisława Dziwisza, jednego z najbliższych współpracowników Jana Pawła II, oraz archiwum TBA Group. Ekspozycję oglądać można przez 7 dni w tygodniu, do 8 czerwca, w godz. 10.00-18.00.

W uroczystości odsłonięcia wystawy udział wzięli m.in. honorowy obywatel województwa kujawsko-pomorskiego, toruński biskup senior Andrzej Suski, ordynariusz toruński bp Wiesław Śmigiel i Przemysław Hauser-Schöneich, wydawca albumu „Papież – Człowiek”, na który składa się 16 filmów dokumentalnych i fabularnych. Gościem specjalnym wydarzenia był argentyński biskup Ariel Edgardo Torrado Mosconi, ordynariusz diecezji Nueve de Julio w prowincji Buenos Aires. 

– Jestem wzruszony, że mogę uczestniczyć w tak pięknym wydarzeniu, przygotowującym nas do obchodów 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II – mówił. – Chcę bardzo podziękować marszałkowi województwa Piotrowi Całbeckiemu oraz biskupom za zaproszenie. Moja obecność w Toruniu jest świadectwem na to, że Jan Paweł II był i jest wielkim papieżem, nie tylko dla Polski, ale całego świata. Darem jego pontyfikatu są m.in. Światowe Dni Młodzieży.

Setną rocznicę urodzin Karola Wojtyły obchodzić będziemy 18 maja 2020 r. O wydarzeniach upamiętniających papieża Polaka debatowali 16 kwietnia radni sejmiku województwa.

– Jego pontyfikat był przełomowy nie tylko w dziejach papiestwa i historii Kościoła – czytamy w obranym stanowisku. – To Jan Paweł II w znacznym stopniu przyczynił się również do tego, że Polska, a jej śladem reszta zniewolonych przez komunistów państw środkowoeuropejskich, odzyskała suwerenność.

Co zostanie przygotowane w ramach obchodów? Przede wszystkim wydarzenia, mające przybliżyć postać Jana Pawła II osobom, które nie miały okazji zobaczyć Karola Wojtyły na własne oczy.

– Koncerty i spotkania przygotujemy w najważniejszych dla postaci papieża Polaka datach, m.in. w dniu jego urodzin, czy 16 października – w dniu, kiedy wybrano Karola Wojtyłę na papieża – mówił marszałek Piotr Całbecki. – Przygotujemy kilka niespodzianek. Choć nie będą to wielkie projekty, jeden z nich będzie wydarzeniem, którego w regionie jeszcze nie widzieliśmy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *