Pomysły ludzi, pieniądze powiatu

Box2 Powiat toruński Wiadomości
W puli powiatowej znalazły się m.in. koncerty jubileuszowe Orkiestry Dętej Gminy Zławieś Wielka

Nowe urządzenia do rekreacji, doposażenie strażaków-ochotników, imprezy plenerowe, spektakle teatralne i wydarzenia sportowe – mieszkańcy powiatu toruńskiego zdecydowali, na co chcą przeznaczyć 250 tys. zł w ramach budżetu obywatelskiego. W głosowaniu wzięło udział ponad 20 tys. osób. Realizacji doczekają się 24 projekty, czyli równo połowa dopuszczonych pod głosowanie.

Do podziału w IV edycji budżetu obywatelskiego powiatu toruńskiego było 250 tys. zł – w tym 130 tys. zł przeznaczono na realizację projektów z puli powiatowej, a 120 tys. zł – z puli lokalnej, podzielonej między gminy. Zgłoszony projekt musiał zyskać poparcie 3 proc. ogólnej liczby mieszkańców (danej gminy w przypadku pul lokalnych lub powiatu w przypadku puli powiatowej), by zakwalifikować się do realizacji. Ostatecznie, w rezultacie wyników głosowania, dokonano pewnych przesunięć środków i niewykorzystane fundusze z puli lokalnej trafiły do puli powiatowej, powiększając ją do 149 tys. zł. Pozytywnie głosowanie przeszły 24 projekty – 15 z puli lokalnej i 9 z puli powiatowej.
– Najwięcej, bo 1849 mieszkańców, oddało swój głos na realizację projektu z puli powiatowej „Doposażenie jednostki OSP w Papowie Toruńskim w zestaw poduszek pneumatycznych wysokiego ciśnienia” (szacunkowy koszt to ok. 20 tys. zł), o 130 głosów mniej uzyskał również projekt z puli powiatowej „Koncerty jubileuszowe Orkiestry Dętej Gminy Zławieś Wielka” (16,3 tys. zł) – informuje Starostwo Powiatowe w Toruniu. – Natomiast w puli lokalnej najwięcej głosów zyskały projekty „Całym rokiem – aktywnym krokiem” w gminie Obrowo (organizacja czterech wydarzeń sportowo-rekreacyjnych dostosowanych do pór roku; 9,4 tys. zł) oraz „Relaks w zielonej oazie 2” w Chełmży (rozbudowa istniejącej infrastruktury rekreacyjnej na boisku Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Chełmży; 8,7 tys. zł) – informują urzędnicy.
Co jeszcze chcą zrealizować mieszkańcy powiatu w ramach budżetu obywatelskiego na 2020 r.?
W gminach Lubicz, Obrowo i Czernikowo odbędą się Qulturoweekendy, czyli spektakle teatralne i seanse kinowe (pula powiatowa; koszt: 20 tys. zł). W Chełmży zorganizowane będzie widowisko plenerowe „Festiwal żywej historii” – m.in. turniej łucznictwa, rejs repliką łodzi Wikingów, koncert muzyki dawnej (pula powiatowa; 20 tys. zł). Plaża nad Jeziorem Chełmżyńskim wzbogaci się o 9 parasoli, a na pływającej scenie zagra Powiatowa i Miejska Orkiestra Dęta (pula powiatowa; 20 tys. zł). W gminie Obrowo w trakcie „Dnia dla zdrowia” dowiemy się, jak aktywność fizyczna i dieta wpływają na naszą kondycję (pula powiatowa; 8,4 tys. zł). Powiat zadba też o cenne zabytki we Włęczu (gmina Czernikowo) – cmentarz ewangelicki zostanie ogrodzony, a na dzwonnicy zawiśnie nowy dzwon (pula powiatowa; 20 tys. zł).
A co z pulą lokalną? W gminie Lubicz doposażone będą place zabaw w Gronowie i Młyńcu Drugim, w gminie Łubianka odbędzie się festyn prozdrowotny, a w gminach Łysomice i Zławieś Wielka – rajdy rowerowe. W gminie Czernikowo stanie stół do tenisa, zaś w gminie Chełmża zorganizują turniej KGW promujący staropolską kuchnię. Ciekawym przedsięwzięciem jest zadrzewienie 4 km ulic w Łysomicach (gmina Lubicz).
To tylko niektóre przedsięwzięcia, które zostaną wykonane w przyszłym roku. Końcowe wyniki głosowania na projekty planowane do realizacji z budżetu obywatelskiego powiatu toruńskiego w 2020 r. dostępne są na stronie internetowej: https://www.powiattorunski.pl/8658,budzet-obywatelski-iv-edycja?tresc=78298.

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.