Pomysł na wyprawę rowerową? Przysiek w gminie Zławieś Wielka [WIDEO]

Box1 Powiat toruński Wiadomości
Odrestaurowany dworek w Przysieku. Fot. materiał wideo Powiat Toruński

Przed nami kolejny odcinek z cyklu wideoprzewodników, przygotowywanych przez Starostwo Powiatowe w Toruniu. Tym razem przyszedł czas na jedną z bardziej rozpoznawalnych, podtoruńskich miejscowości.

Przysiek w gminie Zławieś Wielka to miejscowość oddalona zaledwie 8 km od centrum Torunia. To doskonała baza wypadowa na wycieczkę rowerową po okolicznych atrakcjach. Należą do nich m.in. odrestaurowany dworek. W 2002 r. przekazany został on Caritas Diecezji Toruńskiej. Teraz znajduje się w nim bursa akademicka, Centrum Wolontariatu Caritas Diecezji Toruńskiej, Ośrodek Szkoleniowy i Ośrodek Formacji Diakonów Stałych. Z kolei w zrekonstruowanym obok dworku browarze mieści się Hotel Daglezja.

REKLAMA

Kolejna atrakcja to tzw. Stawy Przysieckie o powierzchni ok. 7.5 ha. Nadleśnictwo Toruń w 2010 r. podjęło się rekultywacji zaniedbanych wcześniej stawów. Teraz cieszą oko amatorów natury.

W Przysieku funkcjonuje także Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego. Od 2011 r. organizowany jest tu Festiwal Gęsiny, przyciągający co roku ok. 1 tys. uczestników.

Przysiek to dobra baza wypadowa, aby zobaczyć atrakcje sąsiednich miejscowości, chociażby Centrum Edukacji Młodzieży w Górsku z muzeum, poświęconym bł. ks. Jerzemu Popiełuszce, cmentarz ewangeliczny w Czarnym Błocie czy miejsce pierwszej lokacji Torunia.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *