Pomnik Walki i Męczeństwa w Chełmży zostanie odnowiony? Trwa zbiórka

Box1 Chełmża
fot. nadesłane

Pomnik Walki i Męczeństwa w Chełmży doczeka się renowacji? Takie są plany, jednak aby je zrealizować, potrzebne są duże nakłady finansowe. Powstała zbiórka, która ma pomóc w zdobyciu niezbędnych środków. Do odnowienia tego wyjątkowego dla chełmżan miejsca przyczynić się może każdy, kto zechce wesprzeć inicjatywę.

Pomnik Walki i Męczeństwa autorstwa Aleksandra Durka odsłonięty został w 1947 r. Teraz, 73 lata później, pojawiły się plany przywrócenia mu dawnej świetności. Z inicjatywy Urzędu Miasta przeprowadzane były pomniejsze remonty, jednak nie są one wystarczające, a na gruntowne odnowienie w miejskiej kasie brakuje środków. Aby temu zaradzić, powstała specjalna grupa pod nazwą Inicjatywa Obywatelska, która zrzesza tych, którym na sercu leży los pomnika. W jej skład wchodzą m.in. burmistrz miasta Jerzy Czerwiński, dr hab. Piotr Birecki z toruńskiego UMK i Marcin Seroczyński z Towarzystwa Przyjaciół Chełmży.

REKLAMA

O tym, że znajdujący się na terenie cmentarza przy ul. Chełmińskiej pomnik remontu wymaga, nie trzeba nikogo przekonywać. Monument nadgryziony został zębem czasu, a korzenie rosnących nieopodal drzew również odcisnęły na nim swoje piętno. Potwierdziły to wykonane ekspertyzy. Zakres prac nad jego odnowieniem byłby zatem bardzo szeroki i obejmowałby również najbliższe otoczenie. Dużą rolę odgrywa tu też wartość artystyczna, którą trzeba wziąć pod uwagę przy planowaniu prac.

Specjalnie na ten cel opracowany został program badań konserwatorskich, którego przygotowaniem zajęli się konserwatorka Dagmara Kończalska, a także konserwator i zabytkoznawca Piotr Trybuszewski. W programie badań znajdują się m.in. odkrywki sondażowe, identyfikacja oryginalnej techniki wykonania poszczególnych partii, próby usuwania warstw wtórnych czy opracowanie programu prac konserwatorsko-restauratorskich. Program trafił już w ręce wojewody kujawsko-pomorskiego, od którego decyzji zależało będzie przeprowadzenie robót.

Ważnym czynnikiem są również finanse. Tych niestety brakuje, a to od nich ostatecznie zależeć będą losy chełmżyńskiego pomnika. Część środków przeznaczy miasto, jednak nie wystarczy to do pełnego zrealizowania planów. Również ewentualne wsparcie z instytucji państwowych może okazać się niewystarczające. Z tego powodu zorganizowano zbiórkę, która ma wesprzeć Inicjatywę Obywatelską w dążeniu do odnowienia tego wyjątkowego miejsca. Chcący wesprzeć inicjatywę mogą dokonywać wpłat na konto Towarzystwa Przyjaciół Chełmży (nr konta: 39 9484 1017 2600 0225 4418 0001). Wykonując przelew, trzeba pamiętać o dopisku „Pomnik”. 

Remont Pomnika Walki i Męczeństwa będzie swego rodzaju hołdem dla ofiar II wojny światowej. Miejsce to jest bowiem jednocześnie mogiłą dla pomordowanych przez niemieckiego okupanta mieszkańców Chełmży, członków podziemnej organizacji, którzy życie stracili w więzieniu w Bydgoszczy. Z czasem okolica monumentu stała się symbolicznym upamiętnieniem wszystkich chełmżan, którzy padli ofiarą wojennych wydarzeń. Pełnej listy osób, które zostały zamordowane lub poległy, nie udało się ustalić do dziś, mimo wielu prób. Wyrazem pamięci o nich, a także oznaką świadomości historycznej jest inicjatywa odnowienia pomnika. By tak się stało, konieczne jest jednak uzbieranie niezbędnych środków. A liczy się każda złotówka. 

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *