Połączenie kolejowe Chełmno – Unisław Pomorski zostanie przywrócone? Tego chce miasto

Box2 Wiadomości
Fot. Pixabay

Wniosek o odbudowę linii kolejowej nr 246 na odcinku Chełmno – Unisław Pomorski znalazł się w drugim etapie programu Kolej Plus. Trasa miałaby przebiegać przez tereny miasta Chełmna, gminy wiejskiej Chełmno, gminy Kijewo Królewskie oraz gminy Unisław. “Patrzymy na ten projekt jako na niepowtarzalną szansę przywrócenia dyskusji o kolei w Chełmnie”, mówi wiceburmistrz Chełmna i autor projektu Piotr Murawski.

Trasa linii kolejowej nr 246 przebiegałaby przez takie miejscowości, jak Brzozowo, Starogród, Płutowo czy Unisław. To, jak twierdzą włodarze, duża szansa na przywrócenie dyskusji o kolei w Chełmnie. Realizacja projektu będzie jednak przebiegać kilkuetapowo.

REKLAMA

Drugi etap to czas sporządzenia studium projektowego, które przygotuje warianty realizacji inwestycji. W tym czasie zostanie sporządzona inwentaryzacja pierwotnej trasy linii kolejowej, badania stanu prawnego nieruchomości, jak również rozmowy z samorządami, przez które przechodzi linia. Wsparcie w zakresie przygotowania inwestycji deklaruje Urząd Marszałkowski. Dotychczasowe doświadczenia wskazują, że zwiększenie finansowania projektów może ulec zmianie, wzrost finansowania do 95% jest możliwy. Patrzymy na ten projekt jako na niepowtarzalną szansę przywrócenia dyskusji o kolei w Chełmnie – tłumaczy wiceburmistrz Chełmna Piotr Murawski.

Czy to oznacza, że połączenie kolejowe uda się przywrócić?

O tym, czy projekt jest realnym założeniem czy jedynie marzeniem, będziemy wiedzieć za około rok – podsumowuje Piotr Murawski.

Miasto będzie na bieżąco informować o postępie prac.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *