Pół wieku razem. 6 par z gminy Zławieś Wielka z medalami

Wiadomości Zławieś Wielka
Uroczystości były w tym roku skromne. Fot. nadesłane

Nie jest łatwo przeżyć z jedną osobą w małżeństwie 50 lat. Taki staż osiągają nieliczni. W tym roku do tego grona dołączyło sześć par z gminy Zławieś Wielka. Nie było możliwe zorganizowane tradycyjnej uroczystości, ale nie zabrakło też uroczystego wręczania medali.

Złote Gody, czyli 50-ta rocznica ślubu, to wyjątkowe wydarzenie w życiu każdej pary małżeńskiej. Przetrwanie razem w związku tak długi czas jest dużym osiągnięciem. Dowodem wagi tego wydarzenia jest fakt, że z okazji „złotej” rocznicy małżonkowie otrzymują cywilne odznaczenie państwowe, czyli Medal za Długoletnie Pożycie Małżeńskie, ustanowiony w 1960 r. Nadawany jest on przez prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. Ma kształt stylizowanej, sześciopromiennej gwiazdy. Na awersie umieszczone są dwie, srebrzone róże, a na rewersie monogram RP i napis „Za długoletnie pożycie małżeńskie”.

REKLAMA

– Taki medal to nagroda dla osób, które przeżyły ze sobą co najmniej 50 lat. Wniosek o nadanie medalu przygotowywany jest w Urzędzie Stanu Cywilnego. Po nadaniu medalu, organizowana jest uroczystość jego wręczenia, a odznakę odbierają jubilaci z rąk wójta – tłumaczy Krzysztof Rak, zastępca wójta gminy Zławieś Wielka.

Taka uroczystość co roku organizowana jest w gminie Zławieś Wielka. W tym roku prezydent Andrzej Duda Medalem za Długoletnie Pożycie Małżeńskie nagrodził sześć par z gminy.

– Pół wieku trwania w małżeństwie to powód do radości i dumy. Serdecznie gratuluję wszystkim wyróżnionym parom i życzę im pomyślności, kolejnych wielu wspólnie spędzonych lat w zdrowiu, szczęściu oraz wzajemnej miłości i poszanowaniu – mówił Jan Surdyka, wójt gminy Zławieś Wielka. – W dobie wciąż rosnącej liczby rozwodów, taki staż w małżeństwie to piękny przykład dla młodego pokolenia, jak ważny jest codzienny trud i zaangażowanie w budowanie związku.

Tegoroczni jubilaci w gminie Zławieś Wielka to Elżbieta i Stanisław Melcerowie z Siemonia, Maria i Ryszard Kurkowscy z Rzęczkowa, Regina i Kazimierz Bębnowie z Rzęczkowa, Maria i Stanisław Wiśniewscy z Łążyna, Halina i Jerzy Pawlikowscy z Łążyna oraz Janina i Henryk Janiszewscy z Rozgart. Do tej pory Urząd Gminy w Złejwsi Wielkiej organizował wspólne świętowanie wszystkich par. Niestety w tym roku nie było to możliwe ze względu na sytuację pandemiczną. W trosce o zdrowie jubilatów, uroczyste wręczanie medali musiało zostać ograniczone do maks. dwóch par. Pierwsi odznaczenie odebrali 11 września państwo Melcerowie z Siemonia oraz Kurkowscy z Rzęczkowa. Tydzień później, 18 września, medale odebrali państwo Bębnowie z Rzęczkowa oraz Wiśniewscy z Łążyna. Obie uroczystości, choć kameralne, wywołały duże wzruszenie u jubilatów. Nie zabrakło sentymentalnych podróży w czasie i wspominania 50 lat wspólnego pożycia. Wyróżnione pary podkreślały, że żadne małżeństwo nie jest idealne, a w życiu zdarzają się lepsze i gorsze chwile. Istotą sukcesu jest jednak ich wspólne przeżywanie.

Jubilaci, oprócz medali i listów gratulacyjnych, otrzymali od gminy także okolicznościowe upominki i bukiety kwiatów. Nie zabrakło też symbolicznego toastu i tortu. Ostatnie pary, państwo Pawlikowscy i Janiszewscy, jeszcze czekają na odbiór swoich odznaczeń. Uroczystość, zaplanowana początkowo na 23 października, musiała zostać przełożona z powodu obostrzeń epidemicznych.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *