Podziękowali odważnym. Tak strażacy z gminy Obrowo obchodzili swoje święto

Obrowo Powiat toruński
Fot. Łukasz Piecyk

Dźwięk strażackich syren i ryk motocyklowych silników rozbrzmiał w sobotę 11 maja w Osieku nad Wisłą. Na placu przy kościele zorganizowane zostały obchody Dnia Strażaka, połączone z inauguracją sezonu motocyklowego.

Wydarzenie zainaugurowano przy osieckim Zespole Szkół. Stamtąd strażacy przemaszerowali na teren nieopodal kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, gdzie odbyła się uroczysta msza św. w intencji druhen i druhów strażaków oraz motocyklistów.

REKLAMA

– Obchody Dnia Strażaka już po raz drugi połączyliśmy ze zlotem – mówi Marian Wojciechowski, prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Osieku nad Wisłą. – Była to inicjatywa księdza proboszcza Rafała Bodusa, który oprócz tego, że jest strażakiem, pasjonuje się motocyklami.

Na placu przy świątyni w sobotnie popołudnie stanęło ok. 300 maszyn. Po ich poświęceniu przejechali defiladą ulicami sołectwa.

– Już drugi rok przyjeżdżamy do Osieka, by przyglądać się tym wydarzeniom – mówi pani Barbara, mieszkanka Obrowa. – Zachęca nas do tego nasz wnuczek, który w przyszłości chciałby zostać strażakiem i uwielbia motory.

Głośna defilada i zabawa przyciągnęła prawie 1,5 tys. mieszkańców i gości. Dla najmłodszych przygotowano dmuchańce i zjeżdżalnie, a także minitor TFA, na którym dzieci, pod czujnym okiem mundurowych, sprawdzały swoją sprawność fizyczną i doświadczały namiastki pracy strażaka.

Tego dnia przygotowano także dwa koncerty – zespołów Paragon Brutto i Trzy Korony oraz wieczorną zabawę taneczną.

Każdy znalazł coś „i dla ciała, i dla ducha”. Można było skosztować m.in. przepysznej grochówki. Serwowano również kiełbaski z grilla. Dla wielbicieli słodyczy smakołyki przygotowały panie z lokalnych Kół Gospodyń Wiejskich.

Ochotnicza Straż Pożarna w Osieku nad Wisłą, która była gospodarzem obchodów Dnia Strażaka, liczy obecnie 40 druhów, w tym 27 czynnych. Do remizy przynależy również 15 kobiet.

– W pierwszym kwartale 2019 r. podjęliśmy około 10 interwencji – dodaje Marian Wojciechowski. – Rocznie zaś to przeszło 90-100 wyjazdów. Przeważnie są to wypadki drogowe i inne zagrożenia miejscowe.

W gminie Obrowo, wśród wszystkich 150 strażaków, około 30 to druhowie Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych. Zespół prężnie działa w OSP Szembekowo, kolejny zawiązuje się przy OSP Kawęczyn.

– Zależy nam, by taka drużyna powstała także w Osieku nad Wisłą – dodają strażacy. – Pracujemy już z 4- i 5-latkami, synami naszych druhów, od małego pokazując im specyfikę zawodu. Mają nawet swoje małe, profesjonalne stroje.

W stroje, a także niezbędny do akcji ratunkowych sprzęt, każdego roku wyposaża strażaków samorząd oraz instytucje państwowe.

– W ciągu ostatnich trzech lat zakupiliśmy dla jednostek trzy nowe samochody – mówi Andrzej Wieczyński, wójt gminy Obrowo. – Wartość każdego z nich to 800 tys. zł. Na sumę tę składają się dofinansowania zewnętrzne, środki własne OSP oraz wkład gminy. W tym roku planujemy nabyć i przekazać pojazd dla OSP Kawęczyn. Będzie to ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy.

W budżecie gminy zaplanowane zostały także wydatki na sprzęt ochronny, umundurowanie bojowe, a także zużywające się węże strażackie.

– Nasze jednostki są doskonale przygotowane, by ratować zdrowie i życie mieszkańców gminy – podsumowuje wójt Andrzej Wieczyński. – Na druhów zawsze możemy liczyć. I za to, w dniu ich święta, chciałbym im serdecznie i szczerze podziękować.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *