Podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł? Wójtowie z powiatu toruńskiego komentują

Box1 Wiadomości
fot. Pixabay

Niedawno media obiegły informacje o planowanym przez rząd Nowym Ładzie, czyli programie mającym pomóc w powrocie do normalności po pandemii. Szczegóły planu poznać mamy 20 marca, ale już teraz wiadomo co nieco o szykowanych zmianach. Jedną z nich ma być podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł. Jeśli tak się stanie, zyskają obywatele, a stracą – samorządy.

Zapytaliśmy kilku włodarzy gmin powiatu toruńskiego, co sądzą o pomyśle podniesienia kwoty wolnej od podatku. Tomasz Krasicki, wójt gminy Czernikowo patrzy na takie rozwiązanie z ostrożnością.

REKLAMA

Dla samorządów to duże ryzyko. Tego typu decyzje powodują, że ich dochody maleją. Z drugiej strony, są instrumenty, które pomagają rekompensować ubytki. Jeżeli kwota wolna od podatku zostanie podniesiona, to w ślad za tym widzę potrzebę opracowania rozwiązań systemowych poprawiających kondycję finansową samorządów. W trudnej sytuacji pandemicznej udało się znaleźć instrumenty, które w części rekompensowały ubytki w budżetach samorządów. 

Społeczeństwo, które ma więcej pieniędzy, poprawia kondycję samorządów. Mieszkańcy inwestują, płacą podatki i inne opłaty lokalne. Inicjatywa jest cenna i warto ją wspierać, ale trzeba mieć na uwadze, by i tak trudna sytuacja samorządów się nie pogłębiała. Ważne, by wprowadzając udogodnienia dla mieszkańców, rząd pamiętał o samorządach – mówi Tomasz Krasicki.

Mniej obaw ma z kolei Jan Surdyka, wójt gminy Zławieś Wielka. Jego zdaniem podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł nie przełoży się negatywnie na samorządowy budżet.

– Jestem za podniesieniem kwoty wolnej od podatku. Samorząd przez to nie zubożeje. Ludzie, którzy zarabiają takie pieniądze, stanowią mały ułamek i raczej mało na tym korzystamy. Wpływy z podatku dochodowego w dużej mierze pochodzą od “średniaków” – przekonuje.

Innego zdania jest natomiast Krzysztof Czarnecki, wójt gminy Wielka Nieszawka. W jego opinii będzie to cios dla samorządów, który przełoży się na jakość świadczonych przez nie usług.

– Dla samorządów to bardzo zły pomysł. Jeżeli kwota zostanie podniesiona, spadną nam dochody. Zmniejszone wpływy do budżetu, to mniej pieniędzy na wydatki. Mniej na inwestycje, na edukację, na wszystko, co wiąże się z codziennym życiem. Najłatwiej zabrać samorządom, ale zapomina się, że to samorządy wnoszą dużo do PKB i inwestują, dając pracę firmom – podkreśla Krzysztof Czarnecki.

A co Wy sądzicie o podniesieniu kwoty wolnej od podatku?

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *