Pochodząca z Lubicza Zosia ma szansę na studia w Cambridge. “Takiego wyniku nie miał jeszcze nikt w historii”

Box1 Wiadomości
Fot. zrzutka.pl

Kosmos to całe jej życie. Ma zaledwie 23 lata, a już jest laureatką Międzynarodowej Olimpiady Astronomicznej i Astrofizycznej. Prowadzi badania, dotyczące czarnych dziur. Jej największym marzeniem są studia na Uniwersytecie w Cambridge. To, niestety, kosztuje. Do końca lipca musi uzbierać łącznie 250 tys. zł.

Pasja Zofii Kaczmarek zaczęła rozwijać się już w dzieciństwie. Pierwsze obserwacje nieba zaczęła prowadzić w wieku 13 lat, a jako 17-latka wygrała Olimpiadę Astronomiczną – jako druga kobieta w 60-letniej historii konkursu. To był dopiero początek pasma sukcesów. W kolejnych latach na Międzynarodowej Olimpiadzie Astronomicznej i Astrofizycznej wywalczyła srebrny i brązowy medal.

REKLAMA

Takiego wyniku nie miał jeszcze nikt w historii. Nawet Aleksander Wolszczan, jeden z najbardziej cenionych astronomów świata, gdy był w liceum, nie osiągnął takich rezultatów. Nie wiem, czy ktokolwiek jeszcze Zosię pobije – mówi o niej na zakończenie Olimpiady Astronomicznej 2016/17 Lech Motyka z Planetarium Śląskiego.

Michał Kusiak, łowca planetoid, postanowił imię Zosi nadać odkrytej planetoidzie. 23-latka nie zamierzała spocząć na laurach. W chwili obecnej prowadzi badania, dotyczące czarnych dziur w zespole prof. dr hab. Łukasza Wyrzykowskiego i aktywnie popularyzuje wiedzę o kosmosie. Prowadzi zajęcia w Krajowym Funduszu na Rzecz Dzieci, jest członkinią komisji Olimpiady Astronomicznej, przez rok pełniła funkcję zastępcy redaktora naczelnego Polskiego Portalu Astronomicznego. Prowadzi liczne warsztaty i wydarzenia naukowe. Wyjątkowy talent i pasja Zosi mają szansę na duży rozwój. Niestety, bez zebrania odpowiedniej puli funduszy nie będzie to możliwe.

Mam niepowtarzalną szansę, by rozpocząć studia magisterskie na Uniwersytecie w Cambridge. Udało mi się przejść wieloetapowy proces rekrutacji, spełniłam wszystkie kryteria formalne. Została już tylko jedna rzecz: muszę potwierdzić, że mnie na to stać. A w tej chwili to nieprawda, bo też kwota, która by mi na to pozwoliła, jest niebagatelna – tłumaczy na zrzutce Zosia.

Studia umożliwiłby Zosi prace nad własnym projektem naukowym, dotyczącym czarnym dziur, w międzynarodowym zespole pod okiem wybitnego naukowca prof. Wyna Evansa. Koszt czesnego i utrzymania, które wyliczyła uczelnia i okazania których oczekuje jako warunku przyjęcia na studia, to w przybliżeniu ok. 250 tys. zł. Do tej pory Zosi udało się samodzielnie odłożyć, m.in. z licznych stypendiów, prawie 70 tys. zł. Założona na portalu zrzutka.pl wiele pomogła – ludzie dobrego serca przekazali już ponad 100 tys. zł. Do osiągnięcia celu zostało jeszcze tylko 38 proc. Każdy może dołożyć swoją cegiełkę.

Zosię można wesprzeć tutaj.

Tagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *